Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Liczą, że pomoc jeszcze nadejdzie

2020-01-30 08:00:00 (ost. akt: 2020-01-30 09:05:06)

Rodziny z Koniewa, które straciły w pożarze dach nad głową jeszcze przed Bożym Narodzeniem nadal potrzebują pomocy przy odbudowie domu. Na razie większość z nich, 12 na 14 osób, mieszka w świetlicy. Liczą, że pomoc nadejdzie.

— Mamy dach nad głową, ale jest ciasno — mówi Maria Kalata. — Mieszkam tu ja z mężem, córka z mężem i trójką dzieci oraz moich czterech synów, z których jeden ma dwójkę dzieci. Wójt i gmina bardzo pomogli, ale martwię się, że zebrane pieniądze nie wystarczą na odbudowę domu. Była u nas pani Jaworowicz i powiedziała, że też będą zbierane pieniądze.

Przypomnijmy. Pożar wybuchł 19 grudnia około godziny 23.00. Na szczęście wszyscy mieszkańcy o własnych siłach zdążyli opuścić budynek. Strażacy szybko przyjechali na miejsce ale spaliło się poddasze oraz część pomieszczeń wraz z wyposażeniem. Straty są ogromne, a budynek nie nadaje się do zamieszkania. Pięć rodzin, łącznie 14 osób w tym czworo dzieci, straciło dorobek swojego życia.

Choć tragedii nie da się cofnąć, na pochwałę zasługuje postawa wielu osób, które od razu ruszyły z pomocą.

Najpierw trzeba było znaleźć lokale zastępcze dla ofiar pożaru. Tym od razu zajął się wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis. Od razu ogłoszono zbiórkę darów dla pogorzelców. Potrzebne było wszystko — od jedzenia, ubrań, pościeli, ręczników po... zabawki. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej szybko zorganizował akcję pomocową i informacja błyskawicznie rozpowszechniła się w mediach społecznościowych.

— Jestem po rozmowach z przedsiębiorcami, którzy mogą wesprzeć odbudowę domu — mówi wójt Fabian Andrukajtis. — Udostępniliśmy własne maszyny do pomocy przy sprzątaniu podwórza i jesteśmy w kontakcie z rodzinami. Jesteśmy gotowi, aby pomagać dalej naszymi maszynami.

Część mieszkańców spalonego budynku zatrzymała się u swoich rodzin. Jedna rodzina postanowiła zostać w Koniewie, bo mają blisko do swojego gospodarstwa, którym trzeba się zajmować.

Z gotowością pomocy zgłosiło się mnóstwo osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jednym z pierwszych darczyńców było stowarzyszenie Lions Club Lidzbark Warmiński Krasicki, które kupiło opał potrzebny do ogrzewania świetlicy, a także przed świętami... choinkę wraz z ozdobami, z czego najbardziej cieszyły się dzieci. Stowarzyszenie obiecało także przekazać 1% podatku na rzecz pogorzelców.

GOPS niezwłocznie wypłacił także każdej rodzinie po 6 tys. złotych doraźnej pomocy. Podstawowe potrzeby zostały zaspokojone, ale dom w dalszym ciągu stoi w ruinie. Wójt zorganizował zbiórkę pieniędzy poprzez stronę internetową zrzutka.pl. Każdy chętny mógł wpłacić dowolną kwotę na rzecz odbudowy domu pogorzelców z Koniewa. Akcja trwała do 20 stycznia i dzięki niej udało się zebrać ok. 62 tys. złotych. W tym samym czasie uruchomiono także specjalny numer rachunku dla darczyńców, tu zebrana kwota wyniosła ponad 30 tys. złotych.

Budowa ruszy prawdopodobnie wiosną. Jednak ciągle potrzebne są na nią środki finansowe lub materiały budowlane.

oko, lubCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: kamilonyszk

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Xxc #2860680 | 188.147.*.* 2 lut 2020 11:29

  A może te rodziny w kraśnickim ulokować będą mieli więcej miejsca

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ktoś #2860576 | 79.220.*.* 2 lut 2020 06:21

  W pierwszych dniach a nawet w pierwszych godzinach po pożarze rodzina otrzymała dużą pomoc od ludzi dobrej woli . Niestety tym ludziom nie wolno dawać do ręki tzw. żywej gotówki , bo ''głupieją'' . Miesięczne dochody mają spore a roczne ubezpieczenie domu to nie jakaś kosmiczna suma . Jeśli za uzbierane pieniądze ludzie odbudują dom to każdy w razie spalenia domu , czy mieszkania będzie domagał się nowego . Oni sami muszą zacząć myśleć .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Xxc #2860503 | 37.30.*.* 1 lut 2020 21:03

   Ubezpieczenie domu to maksymalny kosz 500zl oczywiście na to nie mają rodziny Ale na cos innego to jest

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Xxc #2860500 | 37.30.*.* 1 lut 2020 21:01

    A czy dom byl ubezpieczony?????? Bo wnioskuje że nie

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Aaa #2860304 | 46.229.*.* 1 lut 2020 13:07

    Do zebranych pieniędzy na zbiórkach, należy jeszcze doliczyć pieniądze, które przekazali ludzie z sąsiednich miejscowości. Jaki również rzeczy materialne. Bliska mi rodzina przekazała dużo ubrań dla chłopców!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages