Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Mazury to „niema kraina pełna hałaśliwych ludzi”

2019-12-04 16:06:22 (ost. akt: 2019-12-04 16:13:53)

Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim w klubie „Naszej Małej Ojczyzny” gościła Waldemara Mierzwę - historyka, wydawcę i autora książek o tematyce regionalnej, właściciela Oficyny Wydawniczej „Retman”.

Autor zajmująco opowiadał o Mazurach. Natomiast nakreślając obecny problem zacytował Erwina Kruka – współczesne Mazury to „niema kraina pełna hałaśliwych ludzi”. Czy są jeszcze prawdziwi Mazurzy? Zastanawiał się Waldemar Mierzwa... Nie ma dawnego „mazurskiego ludu”, ale ich potomkowie żyją, zarówno w naszym regionie, jak i w Niemczech. Jednak milczą, nie manifestują się ze swoim pochodzeniem, już tylko nieliczni mówią gwarą. Cytowany „hałas” tworzy sztandarowe hasło „Mazury – cud natury”, turyści i nowi osadnicy nazywający siebie „Mazurami”. Współcześni mieszańcy nie spełniają najważniejszych warunków, które określało dawnego Mazura – przynależności do Kościoła ewangelickiego i znajomości gwary. Tak naprawdę niewiele wiemy o trudnej historii tych ziem i dawnych mieszkańcach. Swoją najnowszą książką „Zrozumieć Mazury” autor w pewien sposób tą lukę wypełnia.

Publiczność siedziała zasłuchana, bo Waldemar Mierzwa to znakomity mówca – opowiada tak barwnie, że niemal przenieśliśmy się w czasie. Pozostał niedosyt, tym bardziej chcemy przeczyć książkę, dowiedzieć się więcej i zrozumieć „Mazury”.

Wszystkim miłośnikom regionu i historii polecamy książki Waldemara Mierzwy – nie tylko „Zrozumieć Mazury”, także inne pozycje wydane przez Oficynę Wydawniczą „Retman”. Zapraszamy do lektury, zapraszamy do Biblioteki.

G. A.


Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages