Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Podróż do granic z Robertem Czerniakiem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lidzbarku Warmińskim

2019-11-29 13:00:48 (ost. akt: 2019-11-29 13:15:11)

To historia o prawdziwym życiu, dalekich podróżach, o przyjaźni i o zmaganiach ze śmiertelną chorobą. To przekaz, który otwiera oczy i porusza serca. Bawi i wzrusza.

To trzy opowieści, które dzieją się nadal, i które z trudem upakowaliśmy do jednej okładki.

„Podróże do granic”

W pierwszej części książki: „Tam, gdzie się nosi duże kapelusze”, zabiorę Państwa do Ameryki Łacińskiej, gdzie zostaniecie obserwatorami męskiej podróży ojca z synem od Buenos Aires, aż do stolicy Meksyku. Oglądając zdjęcia staniecie oko w oko ze zwierzętami, jakie żyją w Amazonii i dowiecie się, w jaki sposób przeprawialiśmy przez brakujący odcinek Pan American Highway. Zobaczycie piaszczyste plaże basenu Morza Karaibskiego i odkryjecie magiczny świat kultury Majów.

W części drugiej: „Właśnie zwyciężam ze swoim rakiem”, usłyszycie o tym, co wydarzyło się u nas powrocie do Polski, kiedy u 19 letniego Joachima zdiagnozowano raka mózgu. Dowiecie się jak pomimo bardzo dramatycznej sytuacji krok po kroku rozprawialiśmy się z tą straszną chorobą i jak chłopak po paraliżu nóg uczył się chodzić oraz jeździć na rowerze.

Na początku części trzeciej: „Jak próbowałem dogonić kangury”, przywita Was oczywiście biegnący kangur. Opowiem o perypetiach, jakie nas spotkały podczas trwającej pół roku rowerowej wyprawy rehabilitacyjnej przez Australię, gdzie przejechaliśmy aż 10 341 kilometrów! Przez sześć miesięcy obserwowaliśmy najmniejszy kontynent świata z siodełka rowerowego. Będzie o zdobywaniu wody na pustyni, o niebezpiecznych zwierzętach, o karkołomnym przejeździe przez pożar buszu i o największych krokodylach świata. Zobaczycie jak wygląda Wielka Rafa Koralowa fotografowana z pokładu awionetki. Poznacie również atrakcje wschodniego i południowego wybrzeża, jakimi są koale oraz pingwiny. Zakochacie się w krajobrazach Wielkich Alp Australijskich, Wielkiej Drogi Oceanicznej oraz migawkach z Wyspy Kangura.

Jeśli dotąd nie posmakowałeś życia w outbacku, gdzie w rozgrzanym do ponad 50 stopni piekielnym upale oprócz nielicznych miast duchów istnieje tylko bezkresna pustka, a o każdą kroplę wody trzeba stoczyć prawdziwą bitwę to, choć mieszkasz tutaj od urodzenia bądź pewien, że nie zobaczyłeś jeszcze prawdziwej Australii.
Zapraszam serdecznie na spotkanie, Robert Czerniak

Robert Czerniak – rocznik 1969 r. Z zawodu jest cukiernikiem, a dalszą naukę przerwała mu obowiązkowa służba wojskowa i swoje wykształcenie uzupełnił dopiero po trzydziestce. Jego ciekawość świata narodziła się z książek i już jako nastolatek zaczął podróżować po Polsce. W wyniku pasji i żelaznej konsekwencji z cukiernika stał się geografem. Ukończył WNGiG na UAM w Poznaniu. Jednocześnie żeglował, poznawał Arktykę i północną Afrykę. W 2008 r. przez sześć miesięcy samotnie przemierzał bezkresy Ameryki Południowej od peruwiańskiego Iquitos po Ziemię Ognistą, a także zgłębiał tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Na kolejną wyprawę (2008–2009) tym razem przez Amazonię, przesmyk Darien, Amerykę Środkową i do Meksyku pojechał z pełnoletnim już synem Joachimem. Robert zajmuje się też psychoonkologią i bywa dziennikarzem, odpręża go jazda na rowerze, gotowanie, obcowanie ze sztuką i ogniste tango. Ze względu na nietypowe podejście do życia, oparte na różnorakich umiejętnościach i skromnej egzystencji, przyjaciele nazywają go Dzikusem.

Joachim Czerniak – urodzony w 1990 r. od dziecka marzył o poznawaniu świata. W pierwszą podróż busem przez całą Europę wyruszył jako szesnastolatek. Dwa lata później przemierzył dwanaście krajów Ameryki Łacińskiej, a gdy miał dziewiętnaście lat, stwierdzono u niego nowotwór mózgu. Po udanej operacji sparaliżowany wylądował na wózku inwalidzkim. Nie poddał się chorobie i dzięki wsparciu swojego ojca ponownie nauczył się chodzić. Postanowił, że przejedzie 10 000 kilometrów na rowerze przez Australię i dokonał tego na przełomie 2012 i 2013 roku. Zaraz po powrocie z Australii wrócił do nauki, którą przerwała mu choroba, i w roku 2016 zdał maturę. Obecnie jest studentem jednej ze szkół artystycznych w Poznaniu. Współtwórca, operator i montażysta internetowego kanału o podróżach – Dzikustv.

Na spotkanie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna, 6 grudnia o godzinie 17.00, ul. Ratuszowa 5, sala widowiskowa


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages