Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Załóż odblaski!

2019-10-29 14:56:44 (ost. akt: 2019-10-29 15:06:52)

Autor zdjęcia: Barbara Stefanowska

Policjanci przypominają, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza terenem zabudowanym, ma obowiązek noszenia odblasku lub elementu odblaskowego umieszczonego tak, aby był widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Pomimo obowiązywania tego przepisu, który wszedł w życie 31 sierpnia 2014 roku, w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które nie noszą wymaganych przez prawo odblasków. Policjanci przypominają i apelują nie tylko o respektowanie przepisów, ale przede wszystkim o rozsądek i zakładanie odblasków. Mogą to być pojedyncze odblaski, opaski, smycze, a nawet kamizelki.
Jesień to pora roku, kiedy na drogach może częściej dochodzić do wypadków z udziałem osób pieszych. Ta właśnie grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego musi wiedzieć i pamiętać, że brak odblasku podczas poruszania się jezdnią czy też poboczem, tam gdzie nie ma wydzielonych chodników i ścieżek dla pieszych, poza terenem zabudowanym, może skutkować odpowiedzialnością prawną. Jest to wykroczenie, za które policjant, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, może ukarać mandatem.
Odblaski stają się coraz bardziej popularne, jednak nie wszyscy piesi respektują przepisy prawa. Narażają tym samym na utratę zdrowia, a nawet życia, zarówno siebie, jak i swoich bliskich. Najczęściej ma to miejsce w mniejszych miejscowościach, gdzie dzieci często pokonują drogę pieszo do szkoły, albo do przystanku, gdzie czekają na autobus.
Policjanci przypominają wszystkim pieszym, że idąc po zmroku, pieszy ubrany w ciemną odzież jest widziany przez kierowcę auta z odległości niespełna 40 metrów. Ta odległość nie zawsze pozwoli kierowcy skutecznie wyhamować. Natomiast pieszy, który nosi odblaski, staje się widoczny już z odległości 150 metrów. Taka odległość pozwoli kierującemu na bezpieczne wyhamowanie i ominięcie pieszego.
Nowe przepisy, które weszły w życie 31 sierpnia 2014 r. mówią, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu - po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych, umieszczonych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. W przytoczonych przepisach przewidziano jeden wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.
Pamiętajmy, że elementami odblaskowymi mogą być wszystkie przedmioty doczepiane do ubrania : opaski, kamizelki czy smycze.
Bardzo ważne jest, aby odblaski umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy pieszy może być pewny, że zauważą go wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.


KPP

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages