Pasieka to praca dla hobbisty i sposób na życie

2019-10-28 18:49:37(ost. akt: 2019-10-28 18:59:58)

Autor zdjęcia: Zespół ds. Promocji Szkoły

Szkoła Podstawowa w Kiwitach gościła Józefa Zyska - prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy
Najpierw młodsi uczniowie, w ramach cyklu „Kiwity czytają dzieciom”, z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki o tych pożytecznych owadach, ich ciekawym życiu i zwyczajach (np. o pszczołach samotnicach), wspartej fragmentami z książki Cecylii Lewandowskiej pt. „Wielkie prace małej pszczoły”).
Z kolei prelekcja z orientacji zawodowej w klasach starszych rozpoczęła się od słów: Trzeba kochać pszczoły, żeby je hodować. Jeśli ktoś na pierwszym miejscu stawia interes – niech w ogóle się za zakładanie pasieki nie zabiera. Można było się dowiedzieć o pracy bartnika, jak zgodnie z przepisami założyć pasiekę i prowadzić działalność gospodarczą, narzędziach potrzebnych przy pozyskiwaniu złocistego przysmaku i dotacjach na akcesoria. Pan Józef ciekawie opowiadał o zwyczajach pszczół, podziałach w ich rodzinie na zbieraczki, trutnie, wojowniczki... Okazuje się, że pszczoły są jak ludzie. Jedne są łagodne, a inne złośliwe. To kwestia genów. Mają też swoje sposoby, by przetrwać w mróz, groźniejszy jest dla pszczół upał. Są świetnie zorganizowane.
Gość przygotował specjalną wystawę: ulotek, narzędzi potrzebnych do produkcji miodu. Można było zobaczyć z bliska jak wyglądają ule przenośne: drewniany i styropianowy, ramki na których znajdowały się plastry z komórkami (w których przeobrażają się pszczoły od jajeczka, przez poczwarkę aż do dorosłej postaci pszczoły), dymiarka, a także usłyszeć o czyszczeniu uli i ich konserwacji poza sezonem. Z uwagą słuchaliśmy także o wykorzystaniu produktów pszczelich takich jak miód, pyłek pszczeli czy wosk. Mimo zagrożeń i ogromu pracy, bartników wśród młodych ludzi przybywa – informował gość. Pszczelarstwo to nie tylko zawód, ale znacznie częściej wspaniała pasja i sposób na życie zgodne z naturą – dodał. Na koniec uczniowie zadawali panu konkretne pytania o hodowlę, żywotność pszczół i in. po czym pani. S. Orszewska – szkolny doradca zawodowy, podziękowała panu Józefowi za fachową wiedzę i popularyzację pszczelarstwa wśród naszych uczniów. Spotkanie przygotowane było we współpracy pań p.Z.Słowikowskiej i I.Karczewskiej.


Zespół ds. Promocji Szkoły


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5