Poniedziałek, 16 grudnia 2019. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Dożynki Daru Ziemi bez pana Andrzeja

2019-10-01 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-01 14:57:13)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Wieloletnią tradycją są dożynki Gospodarstwa Dar Ziemi w Pilniku. W tym roku zabrakło ich gospodarza Andrzeja Legięcia, który tę tradycję wprowadził. Święto plonów ograniczono do mszy.

Dr Andrzej Legięć zmarł nagle w pierwszej połowie września. Prowadził jedno z największych gospodarstw w powiecie lidzbarskim specjalizujące się w produkcji mleka. Wiele lat temu wprowadził tradycję wspólnego z pracownikami świętowania plonów.

Co roku w ostatnią niedzielę września wszyscy spotykali się w kościele parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża w Pilniku, gdzie dziękowali za plony.

— Pan Andrzej był osobą wrażliwą, bardzo przywiązaną do ziemi — wspominał gospodarza Daru Ziemi proboszcz ksiądz dziekan Jerzy Rożentalski, który tego dnia modlił się w intencji rodziny Legięć i pracowników gospodarstwa.

W celebrowaniu mszy dziękczynnej pomagał mu ksiądz kapelan Marek Rycio.

Ks. Jerzy w swoim kazaniu przypomniał jak ważnym symbolem dla chrześcijan jest chleb. Zwrócił uwagę na słowa modlitwy "Ojcze nasz", w której wierni mówią: "chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj".

— Kiedyś była taka piękna tradycja całowania z szacunkiem chleba, który upadł na ziemię — mówił. — W każdym domu, zanim pokrojono bochenek, czyniono znak krzyża. Dzisiaj, gdyby tak przejrzeć śmietniki, to zapewne znaleźlibyśmy całe worki wyrzuconego chleba. Nie musicie mieć pełnych lodówek — apelował proboszcz. — Kupujcie tylko tyle żywności, ile zdołacie zjeść. Pamiętajcie o ludziach żyjących w krajach, gdzie panuje głód. Wyrzucanie chleba, to nie tylko wstyd, ale też grzech.

Gospodarze Daru Ziemi — pani Lidia Legięć i jej rodzina — tradycyjnie przygotowali na mszę dziękczynną piękny wieniec, który wnieśli do kościoła oraz chleb, który został podzielony między uczestników nabożeństwa.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages