Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Spotkanie w sprawie nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń

2019-09-12 14:46:08 (ost. akt: 2019-09-12 14:50:08)

Autor zdjęcia: Materiały Starostwa Powiatowego

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim 3 września 2019 r. na zaproszenie starosty lidzbarskiego Jana Harhaja odbyło się spotkanie w sprawie pojawienia się nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w miejscowościach graniczących z naszym powiatem.

W spotkaniu uczestniczyli: wicestarosta lidzbarski Jarosław Kogut, Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis, wójt gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk i przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lidzbarku Warmińskim powiatowy lekarz weterynarii Marta Hinc, oraz zastępca powiatowego lekarza weterynarii Teresa Kacprzak.

Temat afrykańskiego pomoru świń (ASF) jest obecnie gorącym tematem zarówno dla hodowców trzody chlewnej jak i myśliwych. Choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi, jednakże gatunki wrażliwe jak trzoda chlewna oraz dziki mogą się zarazić.

Głównym rezerwuarem choroby są dziki, stąd też tak ważne jest zachowanie środków ostrożności w tym bioasekuracji gospodarstw.

Zabezpieczenie gospodarstw hodujących trzodę chlewną wynika z obowiązujących przepisów i ma na celu zminimalizowanie ryzyka wniknięcia wirusa do stada.

Stosowanie mat dezynfekcyjnych, oddzielnej odzieży do obsługi trzody, szczelność budynków zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących i domowych, a zwłaszcza gryzoni, zachowanie zasad higieny ograniczy znacznie możliwość wprowadzenia wirusa do gospodarstwa.

Ważnym aspektem jest aby po zbiorach zachować co najmniej 30 dniową karencję przed zastosowaniem ziarna na paszę, a 90 dniową przed użyciem słomy dla trzody, oraz całkowity zakaz skarmiania zielonek.

Takie działania mają również na celu ograniczenie możliwości wprowadzenia wirusa do gospodarstwa. Zwalczanie choroby polega na wybijaniu stad w których stwierdzono obecność wirusa na podstawie badań laboratoryjnych.

Wprowadzenie przez Komisję Europejską obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożonego ( strefa niebieska) spowodowało to znaczne utrudnienia w obrocie trzodą chlewną na terenie powiatu lidzbarskiego co przełożyło się niestety na znaczny spadek liczby gospodarstw, w których hodowana jest trzoda chlewna.

Do dnia dzisiejszego na terenie naszego powiatu nie było stwierdzonych ognisk choroby u świń, jednakże w powiatach ościennych choroba wystąpiła, wiec ryzyko istnieje i musimy być na to przygotowani.

W przypadku dzików wszystkie znalezione dziki padłe podlegają badaniu w kierunku afrykańskiego pomoru świń.

Dziki odstrzelone przez myśliwych trafiają do chłodni gdzie przetrzymywane są do czasu uzyskania wyników badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń i dopiero po uzyskaniu badania w którym nie stwierdzono choroby są przekazywane myśliwym.

Na terenie powiatu lidzbarskiego od początku tego roku stwierdzono 94 przypadki wystąpienia choroby u znalezionych dzików padłych, oraz 5 przypadków choroby u dzików odstrzelonych przez myśliwych.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages