Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Wmurują kamień węgielny pod uzdrowisko

2019-09-12 11:49:54 (ost. akt: 2019-09-15 14:33:40)
Planowany jest w Lidzbarku Warmińskim taki zespół tężni

Planowany jest w Lidzbarku Warmińskim taki zespół tężni

Autor zdjęcia: materiały UM

W poniedziałek 16 września o godz. 10:00 burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej Dorota Michalak wmurują kamień węgielny pod budowę uzdrowiska.

Przypomnijmy. Lidzbark Warmiński na budowę infrastruktury uzdrowiskowej otrzymał dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt inwestycji to ok. 16 mln złotych, a dofinansowanie 10,9 mln złotych.

Będzie się tu leczyło między innymi: choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby ortopedyczno-pourazowe, układu nerwowego i reumatologiczne.

Miasto ma wyznaczone obszar ochrony uzdrowiskowej (ponad 1700 ha), dzięki czemu w przyszłości będzie mogło ubiegać się o status uzdrowiska. Aby tak się stało, najpierw musi powstać odpowiednia infrastruktura, umożliwiająca prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego.

O to, by Lidzbark Warmiński miał obszar ochrony uzdrowiskowej władze miasta zaczęły starania jeszcze w lipcu 2013 roku. W październiku tego samego roku Lidzbark Warmiński uzyskał świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu, a później także wody (chlorkowo-sodowe, hipotermalne).

Decyzja Ministerstwa Zdrowia potwierdziła możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na wytyczonym obszarze ochrony uzdrowiskowej, obejmującym część gminy miejskiej, czyli osiedle uzdrowiskowe, a także tereny na obszarze sołectw Łabno i Medyny.

Po konsultacjach społecznych rada miasta przegłosowała dwie uchwały — pierwsza dotyczyła utworzenia osiedla uzdrowiskowego, druga — wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z gminą Lidzbark Warmiński, bowiem część terenów, które weszłyby w planowane osiedle uzdrowiskowe leży właśnie na terenie gminy wiejskiej.

Następnym krokiem było uchwalenie przez rady miasta i gminy Lidzbark Warmiński statutu obszaru ochrony uzdrowiskowej „Lidzbark Warmiński”. Tak się też stało.

Natomiast w czerwcu 2017 roku burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski podpisał umowę z firmą DROGBUD na realizacje projektu "Infrastruktura uzdrowiskowa — Leśny park uzdrowiskowy Doliny Symsarny".

Koszt tej inwestycji to 1.375.702 złote. Za te pieniądze wykonano wtedy alejki spacerowe i małą architekturą uzdrowiskową.

19 sierpnia burmistrz Jacek Wiśniowski podpisał umowę kolejną umowę, tym razem na budowę infrastruktury uzdrowiskowej z Przedsiębiorstwem Transportowo — Sprzętowym Budownictwa "Pyzak". Ten etap ma się zakończyć pod koniec 2020 roku.

Projekt obejmuje budowę promenad, parkingu, przebudowy wjazdów na teren uzdrowiskowy, budowę łazienek wolnostojących, wiaty rekreacyjnej, placu zabaw i oczywiście wykonanie uzbrojenia terenu, w tym: przyłączy wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, przyłączy energetycznych, oświetlenia, monitoringu i stacji zasilających, ale też zieleńców i wyposażenia parkowego.

Powstanie także tężnia z zagospodarowaniem jej otoczenia. Będzie sporym obiektem o długości około stu metrów. Obiekt będzie wyposażony w wygodne schody i taras.

Niebagatelne znaczenia ma fakt, że w naszym mieście istnieją Termy Warmińskie, czyli kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego, które mogą być stosowane do celów balneologicznych. Otwarto je w styczniu 2016 roku.

W tej chwili jedynym uzdrowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim jest Gołdap. W Lidzbarku Warmińskim będzie kolejne.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tubylec pamiętliwy #2789991 | 195.136.*.* 12 wrz 2019 18:21

  Jak obecny Burmistrz nie był na tym stanowisku, to przed wyborami krytykował uzdrowisko, że przez to Lidzbark się nie będzie rozwijał. i w tym temacie miał swoich wyznawców. Może się mylę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. esteta #2789916 | 195.136.*.* 12 wrz 2019 16:14

  Projekt uzdrowiska przypomina obóz koncentracyjny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Grzybek #2789882 | 193.243.*.* 12 wrz 2019 14:46

  Uzdrowisko uzdrowiskiem, tylko po co ta promenada przez las. Nie może to być droga szutrowa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pomyłki #2789812 | 195.136.*.* 12 wrz 2019 12:52

  Kamiel węgielny pod budowę infrastruktury uzdrowiskowej a nie uzdrowiska , do statutu uzdrowiska to daleka droga, już ok 10 lat to trwa i potrwa jeszcze długoooo ! Pomyłka o 1mln zł poprawcie — mówi burmistrz Jacek Wiśniowski. " Podpisana dzisiaj umowa na budowę infrastruktury uzdrowiskowej jest dla nas bardzo ważna. Jej wartość jest bardzo duża, to 16.436.690 złotych

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages