Czwartek, 22 października 2020. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Odwiedzają seniorów, by wykonać im badania

2019-09-19 09:00:00 (ost. akt: 2019-09-19 09:56:54)
Czesława Magda Kalinowska-Meus i Monika Meus

Czesława Magda Kalinowska-Meus i Monika Meus

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Dwie lidzbarskie pielęgniarki Czesława Magda Kalinowska-Meus oraz Monika Meus odwiedzają lidzbarskich seniorów, aby ich za darmo przebadać. Robią to w wyniku projektu sprawdzającego stan zdrowia Polaków, którzy ukończyli 60. rok życia.

Wspomniana akcja to wynik ogólnopolskiego badania seniorów po 60. roku życia pod hasłem "Polsenior 2" finansowana przez Ministerstwo Zdrowia, któremu zależy na aktualnych informacjach o zdrowiu i potrzebach wspomnianej grupy Polaków, by zweryfikować swoje dotychczasowe programy zdrowotne.

Osoby do badań wytypowano drogą losowania numerów pesel. Można powiedzieć, że to szczęściarze, bo mogą się poddać badaniom, których wartość (gdyby chcieli je zrobić sami) to ponad 500 złotych.

Obie lidzbarskie pielęgniarki zostały zaproszone do współpracy w tej akcji przez naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Odwiedzą kilkudziesięciu seniorów w ich domach. Można je wylegitymować i nawet sprawdzić w lidzbarskiej Komendzie Powiatowej Policji, bo akcja jest oficjalnie zgłoszona.

— Wykonamy wszechstronne pomiary, badania antropometryczne oraz testy obrazujące obecny stan badanej osoby, ukazujące też tendencję do chorób neurodegeneracyjnych — opowiada Monika Meus, pielęgniarka, ale też psycholog kliniczny. — Oprócz wymienionych badań pobieramy również krew i mocz na badanie określające poziom między innymi: cholesterolu i jego frakcji, parametrów pracy nerek, wątroby, hormonów tarczycy, witaminy D3 i innych.

Do każdego panie pójdą aż trzy razy. Pierwsza wizyta to wypełnianie ankiety dotyczącej zdrowia, warunków socjalnych oraz potrzeb ekonomicznych.

Podczas drugiej panie mierzą między innymi ciśnienie tętnicze, zmierzą skład ciała (zawartość tkanki tłuszczowej) i siłę mięśniową oraz ocenią pamięć seniora. Przy trzeciej wizycie pobiorą krew i wezmą mocz do analiz.

Na podstawie tych próbek w laboratoriach zostaną wykonane wspomniane badania. Wyniki natomiast wysłane na adres seniora.

— Jeśli będą niewłaściwe, to zostanie o tym powiadomiony lekarz seniora (dane lekarza wpisuje się wcześniej w ankietę) — wyjaśnia Czesława Magda Kalinowska-Meus. — Chciałabym dodać, że jeśli, któreś z zadawanych przez nas pytań, będzie dla badanej osoby krępujące, nie musi na nie odpowiadać. I jeszcze jedno. Podczas wizyty chętnie okażemy swoje dowody osobiste oraz prawo do wykonywania zawodu, więc można nas zweryfikować.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Siunia #2793245 | 213.73.*.* 19 wrz 2019 10:45

    Super, bardzo się cieszę I życzę powodzenia :-) bardzo ważna I potrzebna akcja!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages