Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

"Pocztówka z Prus Wschodnich"

2019-08-30 15:23:30 (ost. akt: 2019-08-30 15:56:39)
Spotkanie z Adamem Zalewskim w hotelowej bibliotece

Spotkanie z Adamem Zalewskim w hotelowej bibliotece

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

"Pocztówka z Prus Wschodnich" to najnowsza książka Adama Zalewskiego, lidzbarczanina, pochodzącego z Dobrego Miasta, kochającego historię regionu. Wczoraj w bibliotece Hotelu Krasicki rozmawiano nie tylko o historii.

— Chciałem pokazać jaka jest wojna — mówił autor "Pocztówki". — Jaka jest i do czego prowadzi.

Rozmowę z Adamem Zalewskim prowadziła Aleksandra Górecka - Ostrowska. Zanim jednak przedstawiła gościom głównego bohatera spotkania, w klimat drugiej wojny światowej wprowadzili zebranych członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ostpreussen, do której lidzbarczanin należy.

Odczytano też prolog powieści. I w takim klimacie rozpoczęło się to niezwykłe spotkanie. Spotkanie nie tylko z fikcyjnymi postaciami, ożywionymi przez pisarza na kartach książki "Pocztówka z Prus Wschodnich" ale także z żywą ciągle historią tych ziem i ludzi na nich mieszkających w czasie wojny i tuż po niej. Jak łatwo się domyśleć, historią niezwykle trudną.

Adam Zalewski nie tylko pisze, bierze udział w rekonstrukcjach, ale też zbiera pamiątki, artefakty, przede wszystkim z okresu drugiej wojny. To kontakt z tymi przedmiotami, miejscami potyczek i pochówków, jak również rozmowy z ludźmi, którzy jeszcze pamiętają tamten "wojny czas" sprawiły, że powieści pana Adama doskonale odzwierciedlają realizm okresu, w którym toczą się losy jego bohaterów.

To druga powieść lidzbarczanina. Poprzednia nosi tytuł "Stacja Ostpreussen" i opowiada o zimowych walkach na terenie Warmii w zimie 1945 roku, a właściwie o losach małego niemieckiego oddziału żołnierzy.

Tym razem autor opowiada losy chłopca, który w zawiłych czasach wojennej pożogi i niełatwych dla mieszkańców Prus Wschodnich latach powojennych, szuka swojego zaginionego ojca.

Książka jest o tyle ważna, że w obiektywny, ale też przejmujący, sposób pokazuje tragedie, które niesie ze sobą wojna. Każda wojna. Przypomina nam, że na wojnie każdy jest przegrany.
lubPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anonim #2784142 | 31.0.*.* 30 sie 2019 18:35

    Tak ,wojna to paskudna rzecz .Przypominajmy o tym nowym pokoleniom .Dobrze ,ze osoby z pasją wychodzą na przeciw ,ludziom tego miasta ,pokazując ,opowiadając hisorię ,często tragiczną ,ludzi z tego regionu .

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages