Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Glandy, czyli wesele warmińskie

2019-08-28 09:00:00 (ost. akt: 2019-09-02 13:18:43)

Autor zdjęcia: Ewa Urban

Ponad 150 osób wzięło udział w inscenizacji "Wesela Warmińskiego" w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pilniku. Organizatorem tej niezwykłej imprezy był lidzbarski oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Goście (panie w pięknych wiankach na głowach) przyjechali nie tylko z Lidzbarka Warmińskiego, ale też z Jezioran, Kiwit, Bisztynka i Biskupca. "Izba weselna" była w sali widowiskowej GOKiS, a widowisko odbyło się 23 sierpnia.

Nie byłoby rajb warmińskich bez starosty weselnego, zwanego placmistrzem, który od początku do końca prowadził imprezę.

Zajmował się usadzaniem gości za stoły według poważania, wygłaszał biwaty na część gości, państwa młodych, ale też kucharek i druhen. Prowadził oczepiny, przeczytał też list motywujący do działania związku od Pana Starosty Lidzbarskiego Jana Harhaja.

Rolę placmistrza znakomicie odegrał Tadeusz Krenc. Pierwszy kieliszek "wykinuł i rzucił no ziymie, bo móziono, że kiej sie nic przy weselu nie stłucze, to niy na szczycia".

Państwo młodzi — brutkaństwo — Teresa Remfeld i Tadeusz Szulewa, Gospodynie — matki — Janina Tausiewicz i Irena Adamowicz, a druhny — przydanki zaś — Zofia Chmielewska i Krystyna Jóżwiak. Orszak weselny tworzyła też Kapela Rogóżanie pod kierownictwem Adama Wicińskiego.
Scenariusz napisała i wyreżyserowała wesele warmińskie Janina Tausiewicz.

Jak się wesele odbyło?
Na początek placmistrz powitał zaproszonych gości i poprosił brukaństwa by weszli do izby. Zwyczajowo podał chleb do ucałowania i sól, którą młodzi rzucili w stronę gości, by nic nie popsuło rajb. Następnie placmistrz poprosił brukaństwa za stół biesiadny przed weselnymi gośćmi wystąpiła wcześniej wspomniana kapela, prezentując piosenki warmińskie.

Po niej zaś zaprezentował się zespół tańca w kręgu "Czerwone Korale", działający przy 9 Warmińskim Pułku Rozpoznawczym pod opieką Anny Piotrowicz. Panie zatańczyły do melodii "W moim ogródeczku" oraz taniec grecki.

Ważnym wydarzeniem podczas biesiady było wręczenie Złotej Odznaki za współpracę na rzecz seniorów Pani Dorocie Paleń-Krajewskiej. Odznaczenia dokonał Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZERiI w Olsztynie Pan Tadeusz Szanter.

Następnie goście weselni zasiedli do stołów. Jedli i tańczyli przy muzyce kapeli. Placmistrz ogłosił oczepiny, przywołał młodych by zasiedli na zydelkach, a przydanki do obrzędu oczepin. Dokonano obcięcia warkocza, zdjęcia wianka i założenia chusty — czepka na głowę młodej.

W tym czasie odbyła się zabawna scenka między młodymi dotycząca wianka. Oczepinom przygrywała i śpiewała pieśń weselną Kapela Rogóżanie. Jedna z druhen (Zofia Chmielewska) zaśpiewała dla młodej piosenkę weselną.
Po oczepinach placmistrz nadal wygłaszał biwaty i poprosił młodych do tańca obrzędowego.

Podczas biesiady odbyła się loteria fantowa. Był też poczęstu7nek tortem weselnym.

Rajby warmińskie odtworzyliśmy we fragmentach najbardziej odzwierciedlających ich przebieg na Warmii.

Gośćmi honorowymi byli: Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis, Janina Piętka i Beata Błażejewicz-Holzhey z Muzeum Warmińskiego.
J.T.

115937

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. melman #2783000 | 88.156.*.* 28 sie 2019 16:17

    ale imba potezna

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages