Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

2019-08-01 18:37:51 (ost. akt: 2019-08-01 18:52:38)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Dzisiaj 1 sierpnia o godzinie "W" w Lidzbarku Warmińskim rozpoczęły się uroczystość z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Organizatorami uroczystości, które odbyły się na Cmentarzu Komunalnym w Lidzbarku Warmińskim byli: lidzbarskie Koło Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy oraz Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny (GRE) w Lidzbarku Warmińskim.

Obecni byli także samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, duchowieństwa, harcerze oraz zwykli mieszkańcy miasta, którzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Pomordowanych za Ojczyznę, gdzie uroczystość się odbyła i przy grobie jednego z powstańców — starszego sierżanta Wojciecha Markowskiego "Sępa" z Batalionu Zośka.

Warto przypomnieć Jego życiorys. "Sęp" urodził się 1 stycznia 1927 r. w Łukowie. Przed i w czasie okupacji mieszkał z rodziną w Miłosnej pod Warszawą. W 1937 roku wstąpił w szeregi Związku Harcerstwa Polskiego (47. drużyna Miłosna).

Po wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczął działalność konspiracyjną i walkę z okupantem już jako harcerz 2. drużyny Hufca Centrum, Grup Szturmowych Szarych Szeregów oraz jako żołnierz Oddziału Specjalnego "Jerzy" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.

1 września 1943 roku powstał batalion Armii Krajowej "Zośka". Sęp wszedł w skład 1. kompanii "Felek". Po reorganizacji znalazł się w III. plutonie AK "Felek" 2. kompanii "Rudy" bataliony "Zośka".

W 1944 r. Wojciech Markowski ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola. 
Podczas Powstania Warszawskiego przeszedł szlak bojowy Wola – Kampinos – Żoliborz - Stare Miasto – Śródmieście i Czerniaków.

Za walki powstańcze został odznaczony przez Dowództwo AK dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Krzyżem Armii Krajowej, a cały batalion "Zośka" Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari V klasy. 


Kompania "Rudy", w której szeregach walczył Wojciech Markowski została uznana przez dowództwo AK za najlepszą z pośród 40-tysięcznej załogi żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim.

Po upadku powstania "Sęp" dostał się do niewoli jenieckiej do obozu Sandbostel koło Bremen. Przetransportowany do obozu w Markt Pongau na tereny Austrii doczekał się wyzwolenia w maju 1945 roku.

Od 7 września 1945 roku do 12 maja 1947 roku odbywał służbę wojskową w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie II. Korpus we Włoszech pod dowództwem gen. broni Władysława Andersa. Po rozwiązaniu korpusu wrócił do kraju. Było to 31 maja 1947 roku.

W latach ustroju komunistycznego był represjonowany i więziony w olsztyńskim areszcie. Za przynależność do AK stracił też stanowisko kierownicze i jedynym zawodem jaki mógł w tym czasie wykonywać, mimo swojego wykształcenia i doświadczenia był murarz tynkarz.

Bohater powstania warszawskiego mieszkał przez ostatnie lata swojego życia w Lidzbarku Warmińskim w niewielkiej kawalerce przy ul. Warmińskiej. Zmarł 22 maja 1998 r.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało do 3 października 1944. Ten zorganizowany przez Armię Krajową zbrojny atak na okupanta niemieckiego był też próbą wzmocnienia pozycji międzynarodowej rządu RP na uchodźstwie i sprzeciwem wobec planów Stalina wobec naszego kraju. Powstańcy przez 63 dni prowadzili samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi.

W Powstaniu Warszawskim zginęło lub zaginęło około 16 tysięcy polskich żołnierzy, ok. 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. wziętych do niewoli. Niemcy zabili też od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ??? #2771190 | 37.109.*.* 2 sie 2019 10:02

  Na zdjeciach nie widac ludzi z PO .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages