Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Uroczyste obchody święta Policji w Lidzbarku Warmińskim

2019-08-01 17:57:44 (ost. akt: 2019-08-01 18:05:40)

Autor zdjęcia: materiały KPP LW

W Lidzbarku Warmińskim odbyły się Powiatowe Obchody Święta Policji. Podczas uroczystej zbiórki w murach lidzbarskiego zamku wręczone zostały nominacje na wyższe stopnie służbowe.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatu, miasta, lokalnych gmin, przedstawiciele kościoła, prokuratury i zaprzyjaźnionych służb mundurowych.

Sto lat temu, 24 lipca 1919 r. powołano do życia Policje Państwową. Na pamiątkę tego wydarzenia najliczniejsza formacja mundurowa w Polsce odpowiedzialna za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego obchodzi swoje święto.

To data szczególna dla funkcjonariuszy. Czas awansów, nominacji i odznaczeń zarówno samych policjantów, jak i tych, z którymi na co dzień oni pracują.

Tegoroczne powiatowe obchody Święta Policji rozpoczęły się mszą świętą w intencji policjantów i pracowników cywilnych lidzbarskiej komendy w kaplicy zamkowej.

Kapelan ksiądz prałat Jerzy Rożentalski, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lidzbarku Warmińskim, który celebrował mszę wspólnie z Kapelanem Garnizonu Lidzbark Warmiński por. Markiem Rycio przypomniał, że służba policjanta to trudna i odpowiedzialna droga, niejednokrotnie z narażeniem życia i zdrowia.

Następnie w Refektarzu Wielkim lidzbarskiego zamku odbyła się uroczysta zbiórka, która rozpoczęła się od złożenia meldunku nadinsp. Tomaszowi Klimkowi przez dowódcę uroczystości kom. Bartosza Matuszyka oraz odśpiewania Hymnu Państwowego.

W uroczystości wzięli udział funkcjonariusze i ich rodziny, pracownicy cywilni oraz zaproszeni goście, wśród których obecni byli m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasz Klimek, Wojewoda Województwa Warmińsko – Mazurskiego Sławomir Sadowski, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Marek Gustaw Brzezin, Starosta Powiatu Lidzbarskiego Jan Harhaj, Zastępca Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Marzena Newelska, Zastępca Burmistrza Ornety Andrzej Gierlof, Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis, Wójt gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk, Prokurator Prokuratury Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim Andrzej Krzywiel oraz dowódcy, komendanci i przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących z Policją.

Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Komendant Powiatowy Policji w Lidzbarku Warmińskim podinsp. Piotr Koszczał.

W swoim wystąpieniu komendant podziękował policjantom i pracownikom lidzbarskiej komendy za zaangażowanie i trud włożony w codzienną służbę. Komendant podkreślił: „Dziś w 100-rocznicę nadal stoimy na straży bezpieczeństwa mieszkańców, spokoju, ochrony życia i mienia. Społeczeństwo wymaga od policjantów profesjonalizmu, a służbę policjanta traktuje jako zawód zaufania publicznego. Od kilku lat dzięki właściwym postawom, zaangażowaniu w służbę, Policja postrzegana jest jako instytucja ciesząca się bardzo dużym zaufaniem społecznym. Swoje zadania realizujemy na wysokim poziomie, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach badań opinii publicznej. Niezwykle ważne jest to, aby każde policyjne działanie było przemyślane i oparte na przekonaniu, że służba państwu i obywatelom, to nie tylko wyróżnienie, ale też ogromna odpowiedzialność”.

Podinsp. Koszczał słowa podziękowania skierował także do przedstawicieli władz samorządowych i przedstawicieli instytucji, podkreślając, że policyjne sukcesy to m.in. współpraca i wsparcie działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa.

W części okolicznościowej uroczystości zostały wręczone odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Brązową Odznakę „ZASŁUŻONY POLICJANT” w uznaniu szczególnych zasług w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymaniu bezpieczeństwa lub porządku publicznego, otrzymał asp. szt. Marcin Michalski, policjant wydziału kryminalnego lidzbarskiej komendy.

W tym roku awans otrzymało 28 funkcjonariuszy. Wśród nominacji na wyższe stopnie służbowe, awansowało w korpusie oficerów – 4 nominacje, w korpusie aspirantów – 12 nominacji, w korpusie podoficerów – 8 nominacje i w korpusie szeregowych – 4 nominacje.

Po nadaniu odznaczeń i awansów głos zabrał nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, który w swoim wystąpieniu podziękował policjantom za ich zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków w codziennej służbie i osiągane wyniki służbowe oraz pracownikom Policji za sumienną i rzetelną pracę.

Gratulacje, życzenia i podziękowania lidzbarskim i orneckim funkcjonariuszom złożyli także zaproszeni goście. Słowa uznania za wyrozumiałość i wsparcie skierowane były także do rodzin policjantów.

Wczorajsza uroczystość była także doskonałą okazją by złożyć gratulacje i najserdeczniejsze życzenia nadinsp. Tomaszowi Klimkowi Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie z okazji nadania stopnia nadinspektora podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie.

Wszystkim odznaczonym i nominowanym składamy serdeczne gratulacje!
Informacja KPP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kwp #2770893 | 188.147.*.* 1 sie 2019 19:27

  Chyba generała a nie nadinspektora gazeto

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages