Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Myją miski, kąpią, karmią smakołykami i wyprowadzają bezdomne psy z lidzbarskiego "Przytuliska"

2019-08-01 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-01 15:09:35)

Przychodzą codziennie. Myją miski, karmią smakołykami i wyprowadzają na spacer. Wolontariuszki lidzbarskiego przytuliska dla bezdomnych zwierząt — jest ich osiem: Ania, Irena, Izabela, Małgorzata, Maria, Eliza, Elżbieta i Katarzyna.

— W marcu przeczytałam w internecie, że potrzebna jest tymczasowa opieka dla porzuconych szczeniaczków i zgłosiłam swoją pomoc — wspomina Anna Gieryszewska. — Psiaki były chore. Z sześciu udało się uratować dwa. Trafiły do adopcji, a ja zainteresowałam się bliżej lidzbarskim przytuliskiem. Zaczęłam je odwiedzać.

Trochę inaczej zaczynała swoją działalność wolontariacką Irena Dwulat.
— Na facebooku zobaczyłam zdjęcie z przytuliska — opowiada. — Był na nim mały piesek na łańcuchu. Przytulisko chciało mu znaleźć nowy dom, dlatego umieścili fotografię na portalu internetowym. Poruszyło mnie to, że taki mały szczeniaczek jest na łańcuchu, a kiedy przeczytałam komentarze, które, co tu dużo mówić, nie były pochlebne w stosunku do przytuliska, postanowiłam się tym zainteresować bliżej.

Jak się okazało, obie panie szybko znalazły nić porozumienia, a po jakimś czasie, na tym samym portalu społecznościowym, spotkały też inne mieszkanki Lidzbarka Warmińskiego poruszone losami bezdomnych zwierząt.

Przytulisko znajduje się na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Dantyszka 13. W tej chwili znajduje się w nim pięć psów. Opiekę nad nimi sprawuje jeden człowiek. Warto dodać, że za niewielką opłatę. Nie przeznacza zwierzakom wielu godzin, a czasami taka konieczność istnieje, bo często są to psy, które mają za sobą trudne przejścia, często tułaczkę.

Przychodzą niedożywione, czasem chore, a czasem po prostu chorują już w przytulisku. I zwyczajnie, jak każdy żywy organizm wymagają opieki. Każdy, kto ma w domu zwierzę, wie, że trzeba mu poświęcać nieco czasu i stworzyć odpowiednie warunki, by nie chorowało.

Wolontariuszki najpierw przyjrzały się dobrze warunkom bytowym psów, a później napisały pismo z uwagami na ten temat i spotkały się z prezesem PGK. Sporo zmian wprowadzono, a sam prezes pozwolił im na przebywanie ze zwierzakami i wyprowadzanie psów na spacery.

— Niektóre z psów były początkowo nieufne, ale teraz wszystkie cieszą się że mogą wyjść z klatek — opowiada pani Irena. — Wychodzimy z nimi codziennie o godz. 19:00.

— Jest nas osiem, ale oczywiście każda z nas ma swoje obowiązki zawodowe i rodzinne, więc nie wszystkie pojawiamy się codziennie, bywa, że przychodzi pięć i wszystkie idziemy na spacery, i nie ma kto w tym czasie posprzątać w boksach — dodaje Eliza Pisarek. — Staramy się jednak tak zorganizować pracę, by wszystko poszło sprawnie.

Wolontariuszki z psami można spotkać wieczorami nad Symsarną, czy na bulwarze miejskim. Psy są szczęśliwe, że mogą spacerować, że ktoś im to psie życie ubarwia.

W czasu upałów lidzbarczanki przyniosły wanienki i kąpały psy, żeby je ochłodzić, często im gotują, chociażby dlatego, że nie każdy z tych psów może się żywić suchą karma, a tej jest w przytulisku najwięcej. Panie chodzą też z psami do weterynarza.

— Na taką wizytę trzeba poświęcić czasami kilka godzin — mówi Małgorzata Michalak.

— Założyłyśmy profil schroniska na facebooku — kontynuuje Anna Gieryszewska. — Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Udostępniajcie posty o adopcji, żeby te bezdomne psiaki jak najszybciej znalazły nowe domy.

Psom z przytuliska przydałaby się też lepszej jakości karma, taka jak: Animonda, Rocco, czy Dolina Noteci. I tu ukłon w stronę potencjalnych darczyńców.

Przytulisko dla bezdomnych zwierząt w Lidzbarku Warmińskim to miejsce tymczasowego pobytu, ale w przypadku, kiedy nikt nie chce zaadoptować zwierzaka, mieszka tu całymi latami. Dlatego dobrze się stało, że pojawiły się wolontariuszki, które nie tylko poprawiły byt tych zwierząt, ale też wkładają w to swoje serca.
Ewa Lubińska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Apis #2771543 | 37.248.*.* 3 sie 2019 07:59

  Pelen wypas mają te czworonogi czytaj : " palemki " , "baseniki " , " wycieczki z przwodnikiem " , " kawiorek " , " opieka medyczna" , " spokój bez fajerwerków " , tak mysle , ze pieniadz publiczny idzie na zbedne sprawy fanaberie animalsów i do tego ten cichy sylwester:(

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Brawo! #2771386 | 37.47.*.* 2 sie 2019 17:41

  Super kobity BRAWO :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ddss #2771166 | 79.187.*.* 2 sie 2019 09:33

  blleeee... biedne psy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. BRAWO I SZUCUN! #2771165 | 193.46.*.* 2 sie 2019 09:32

  W podzięce na pewno dostajecie więcej miłości i wdzięczności niż od ludzi :) Brawo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Cd #2771066 | 37.248.*.* 2 sie 2019 05:47

  8 osób na 5-6 psów ? Praktycznie wlasna niańka oraz gosposia w jednym ;)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages