Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Podpisanie umów dotacji na zabytki

2019-07-25 09:34:46 (ost. akt: 2019-07-25 09:56:47)

Autor zdjęcia: Materiały Starostwa Powiatowego

Powiat lidzbarski posiada wiele cennych obiektów, które charakteryzują się szczególnymi cechami, są świadectwem historii Warmii, poszanowaniem dla tradycji, a także stanowią tożsamość rozwoju politycznego, społecznego i kulturowego. Kościoły na terenie powiatu lidzbarskiego, wpisane do rejestru zabytków, wymagają szczególnej uwagi, dlatego w trosce o nasze najcenniejsze zabytki, jak co roku, Powiat Lidzbarski przyznał okolicznym parafiom wsparcie finansowe o łącznej kwocie 70 tysięcy.

Dzięki dodatkowym funduszom zapewne poprawi się stan techniczny oraz wzbogaci się ich wnętrze.

Uroczyste podpisanie umów dotyczących przyznania dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy obiektach wpisanym do rejestru zabytków miało miejsce 15 lipca 2019 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim.

Umowy zostały podpisane pomiędzy Powiatem Lidzbarskim w imieniu którego występuje Starosta Lidzbarski Jan Harhaj, a Parafiami Rzymskokatolickimi z terenu Powiatu Lidzbarskiego reprezentowanymi przez księży proboszczów: ks. Jarosław Prusaczyk – Parafia pw. Św. Barbary w Rogóżu, ks. Michał Rosengart — Parafia pw. Najświętszej Marii Panny w Krośnie, ks. Kanonik Krzysztof Józefczyk — p.w. Jana Chrzciciela w Ornecie, ks. Wojciech Sokołowski — Przełożony Domu Zakonnego w Stoczku Klasztornym, ks. Stanisław Borowiecki — Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lubominie, ks. Sławomir Skorupski — parafia pw. Św. Katarzyny w Henrykowie, ks. Adam Narbut — parafia pw. Michała Archanioła w Blankach.

— Niestety mamy bardzo biedne parafie, ale większość kościołów już zostało wyremontowanych, przede wszystkim zabezpieczamy je przed warunkami atmosferycznymi, czyli dach i elewacje, w międzyczasie poprawiane są ołtarze, drzwi, stolarka okienna. Prace remontowe wykonywane są pod okiem konserwatora zabytków, dzięki czemu świątynie zachowują swój oryginalny charakter” — Jan Harhaj Starosta Lidzbarski.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pytanie? #2770305 | 83.31.*.* 31 lip 2019 17:55

  Chyba nie doczekam się odpowiedzi a szkoda bo zabytkowa Wysoka Brama z XIV w warta jest dobrej inwestycji. Dużo turystów na jej tle robi sobie fotki. Warto o niej pomyśleć. Na pewno zwróci się kas dobrze zainwestowana w nią.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pytnie? #2767481 | 83.31.*.* 25 lip 2019 19:53

   Czy można mieć nadzieję by miasto przejęło Wysoką Bramę od osoby ją zaniedbującą. To naprawdę cenny zabytek, a ulega całkowitemu zniszczeniu. To już mija 10 lat a nie pięć. Dlaczego właściciel nie remontuje i nie oddaje w dla miasta?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages