Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Pełen kultury Lidzbark Warmiński

2019-07-09 12:00:00 (ost. akt: 2019-07-09 12:16:15)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W miniony czwartek odbyły się w Lidzbarku Warmińskim dwa wernisaże — jeden z zamku, drugi w Oranżerii Kultury, a w piątek i sobotę dwa koncerty jazzowe.

W Muzeum Warmińskim 4 lipca otwarto wystawę rysunków Mariusza Kałdowskiego "Ślady ludzkiej egzystencji". Powstawały na wyjątkowym papierze, robionym ręcznie w Nepalu.

Warto przypomnieć. Mariusz Kałdowski urodził się w 1962 roku. W 1987 roku ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Jest malarzem, grafikiem, laureatem wielu nagród.

Miał już ok. 300 wystaw, z czego większość w Wielkiej Brytanii. Jego monumentalne dzieło (22 m na półtora), zainspirowane “Czterema porami roku” A. Vivaldiego, towarzyszyło koncertom Orkiestry Polskiego Radia, a w roku 2010 przygotował tryptyk, który towarzyszył koncertom muzyki Fryderyka Szopena.

W latach 2002 – 2013 był artystą rezydentem londyńskiego Regent’s Parku, a od 2009 roku, również jako artysta rezydent, maluje ogrody powiernictwa narodowego National Trust. Wystawę można oglądać do 6 października.

Drugi wernisaż tego dnia odbył się w Oranżerii Kultury. Swoje prace na wystawie "Świat" zaprezentował Alfons Kułakowski. Artysta ma 92 lata i twierdzi, że „trzeba być optymistą i odczuwać radość. Inaczej nie można, pan Bóg podarował życie i trzeba się cieszyć.”

Malarz, postimpresjonista, pejzażysta. Jego prace są niezwykle osobiste, opowiadają o wędrówce i wyborach duszy.

Alfons Kułakowski urodził się 9 maja 1927 r. w Osiczynie niedaleko Berdyczowa. W latach trzydziestych został przymusowo przesiedlony do Bakczaru na Syberii. W 1944 r. uciekł z zesłania. Po wojnie ukończył uczelnię malarską w Ałma Acie.

W 1997 jako repatriant wraz z bratem Mieczysławem przyjechał do Polski. Zamieszkali w Witoszewie na Mazurach. Teraz mieszka w Olsztynie. Prace artysty znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce, USA, Korei Południowej, Japonii, Finlandii i na Węgrzech.

Wystawę prac Alfonsa Kułakowskiego można oglądać do 4 sierpnia.
W piątek i sobotę odbyły się kolejne koncerty Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych.

5 lipca zespół Q YA VY zabrał nas w muzyczną podróż od jazzu do gorących kubańskich rytmów, a 6 lipca Tubis Trio i duet Bolewski & Tubis przypomnieli ile jest w jazzie poezji. W najbliższy piątek na LWJ Nula Stankiewicz & Janusz Strobel & Mariusz Fazi Mielczarek, a w sobotę Cherry Lee Mewis & Krissy Matthews Band.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. vip #2759762 | 37.109.*.* 9 lip 2019 19:19

    A oni w tych kieliszkach w tej oranżerii to mają kompot ;) ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages