Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Lucjan Deniziak ps. Orzeł skończył 93 lata

2019-06-24 12:00:00 (ost. akt: 2019-06-24 15:35:47)
Lucjan Deniziak ps. "Orzeł" w towarzystwie burmistrza Jacka Wiśniowskiego

Lucjan Deniziak ps. "Orzeł" w towarzystwie burmistrza Jacka Wiśniowskiego

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Lucjan Deniziak, żołnierz Armii Krajowej, obchodził przed kilkoma dniami 93 urodziny. Z tej okazji jubilata odwiedzili Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski i Zastępca Wójta Gminy Lidzbark Warmiński Tomasz Kołodziejczyk.

Panowie wręczyli kwiaty i upominki życząc zdrowia, wytrwałości i długiego szczęśliwego życia. Spotkanie było okazją do posłuchania historii z barwnego, ale trudnego życia żołnierza AK.

Lucjan Deniziak ps. "Orzeł" urodził się w 1926 roku w Bojkowicach. W 1943 roku został zwerbowany do Armii Krajowej, gdzie pełnił funkcję łącznika. Służył u "Wydry" (Ryszard Sosnowski), a także u Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Warto przy okazji przypomnieć, że "Łupaszka" jest patronem 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim.

W 1944 roku Lucjan Deniziak znalazł się w okolicach Wyszkowa, gdzie był z tajną misją. Po powrocie został zatrzymany przez żołnierzy Armii Czerwonej. Udało mu się uciec i wrócić w rodzinne strony.

Podczas patrolu i przenoszenia tajnej poczty został aresztowany i trafił do aresztu w Ciechanowcu. Był brutalnie przesłuchiwany. Za udział w Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym i nielegalne posiadanie broni został skazany na 8 lat więzienia.

W grudniu 1951 roku otrzymał propozycję podpisania współpracy w zamian za natychmiastowe zwolnienie i dobrą pracę. Odmówił i trafił na 72 godziny do karceru wodnego. Więzienie opuścił w styczniu 1953 roku. Został skierowany na teren powiatu lidzbarskiego do pracy w tartaku.

Pomimo dużych nacisków i represji nie zapisał się do PZPR. Jako były więzień był szykanowany i źle traktowany. Jak sam mówi: "przeżyłem tylko dzięki pomocy kilku dobrych ludzi".

Odpoczął po przemianach ustrojowych w 1989 roku. Dzisiaj pojawia się na wielu uroczystościach państwowych, jako gość honorowy.

Pan Lucjan wraz z małżonką urodzinowych gości poczęstowali podczas jubileuszowej wizyty ciastem i herbatą. Była to także dobra okazja do pamiątkowej fotografii jubilata z burmistrzem miasta Jackiem Wiśniowskim.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ??? #2752060 | 195.136.*.* 24 cze 2019 18:54

  TO jakaś nowa tradycja, że burmistrz będzie co roku latał do każdego kombatanta z kwiatami w urodziny ? A wszystko to okraszone w lokalnej gazecie ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. somf #2751778 | 81.163.*.* 24 cze 2019 12:19

   Gmina Lidzbark leży w powiecie działdowskim, a na uroczystości był Zastępca Wójta Gminy Lidzbark Warmiński :)

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages