Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Zofia Stryjeńska inaczej...

2019-06-10 16:30:33 (ost. akt: 2019-06-12 09:58:37)

Młodzi artyści z sekcji artystycznej pod nazwą "Kreatywni Odkrywcy", działającej przy Miejskim Domu Kultury w Ornecie zaprezentują nową wystawę pt. „Zofia Stryjeńska inaczej…”

W najbliższy piątek, 14 czerwca 2019 r. o godz. 18.00 dobrze rokujący, młodzi artyści z sekcji artystycznej pod nazwą "Kreatywni Odkrywcy", działającej przy Miejskim Domu Kultury w Ornecie zaprezentują w orneckiej Galerii Art-Nova plon pracy artystycznej ostatniego projektu: „Zofia Stryjeńska inaczej…”

Będzie to świat malowany spontanicznie, bez nacisku i z uśmiechem, a przy tym wszystkim z bogactwem ciekawych, zadziwiających spojrzeń na twórczość innego artysty.

Kreatywni odkryją malarstwo Zofii Stryjeńskiej poprzez kolor, uczucia i własne przemyślenia. Przedstawią zupełnie nową, oryginalną jakość tego co już znamy.

Warto przypomnieć sylwetkę artystki. Zofia Stryjeńska urodziła się 13 maja 1891 w Krakowie, a zmarła 28 lutego 1976 w Genewie. To polska malarka, grafik, ilustratorka, scenograf, reprezentantka art déco. Podobnie jak Tamara Łempicka była jedną z najbardziej znanych artystek dwudziestolecia międzywojennego.

Ciekawostką jest, że w październiku 1911 przebrana za mężczyznę (jako Tadeusz Grzymała Lubański) rozpoczęła studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (w tym czasie do tej akademii nie przyjmowano kobiet). Po roku została rozpoznana i musiała opuścić uczelnię i wrócić do Krakowa.

W imieniu zaangażowanych w projekt serdecznie zapraszamy do Ornety na ul. Rycerską. Wystawa będzie czynna do 28 czerwca 2019 r.
M.K.

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages