środa, 29 stycznia 2020. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

Spotkania profilaktyczne dla kobiet

2019-05-22 13:32:18 (ost. akt: 2019-05-27 14:26:20)
Spotkanie profilaktyczne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lidzbarku Warmińskim

Spotkanie profilaktyczne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lidzbarku Warmińskim

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska, Małgorzata Chojnowska

Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej w Olsztynie zorganizowała cykl spotkań profilaktycznych dla kobiet. Jedno z nich odbyło się w sobotę 25 maja w Lidzbarku Warmińskim.

Akcja dotyczy profilaktyki raka szyjki macicy. Panie w wieku od 25 do 59 lat z powiatów lidzbarskiego i bartoszyckiego będą mogły spotkać się z doświadczoną położną, a te które robiły badanie cytologiczne ponad 3 lata temu, także skorzystać z darmowej cytologii.

Rak szyjki macicy w naszym kraju zbiera krwawe żniwo. Średnio dziennie jest wykrywanych 10 przypadków, z czego aż połowa umiera. Dodajmy, że co roku w Polsce cztery tysiące pań w różnym wieku dowiaduje się, że dotknęła je ta straszna choroba.

Można tego uniknąć, bo rak szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym jest prawie całkowicie uleczalny. Warto więc korzystać z programów i projektów profilaktycznych.

Takiej właśnie profilaktyce służy projekt „Wdrażanie działań edukacyjnych i informacyjnych zwiększających zgłaszalność na badania profilaktyczne raka szyjki macicy-subregion olsztyński”, który jest przyczynkiem do tych niezwykłych spotkań w Lidzbarku Warmińskim.

W sobotę 25 maja jedno z nich odbyło się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Szkolnej 3 w Lidzbarku Warmińskim.

Panie wysłuchały wykładu doświadczonej położnej Małgorzaty Kiełczewskiej. Można było zadawać pytania, zrobić badanie cytologiczne i porozmawiać z nią w cztery oczy.

Żeby umilić wszystkim paniom czas podczas spotkań organizatorzy zorganizowali poczęstunek (kawę, herbatę, coś słodkiego). Były też drobne prezenty: torby bawełniane, długopisy, kalendarzyki cytologiczne.

Spotkanie profilaktyczne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lidzbarku Warmińskim

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages