Poniedziałek, 16 grudnia 2019. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Pomagają dzieciom lepiej widzieć

2019-05-15 10:00:00 (ost. akt: 2019-05-15 10:57:11)

Autor zdjęcia: Materiały Lions Club Krasicki

Proszę pani, a czy to będzie bolało? Będą szpilki wbijać? — takie pytania zadawały dzieci, które zostały zaproszone na badanie wzroku przez Lions Club Krasicki w powiecie lidzbarskim. Na szczęście okazało się, że nic nie bolało.

W kwietniu 2016 roku z inicjatywy ludzi dobrej woli powstał w Lidzbarku Warmińskim Lions Club Krasicki. Jest częścią największej światowej organizacji charytatywnej pod nazwą Lions Clubs International, a siedzibę ma w Stanach Zjednoczonych.

— Zgodnie z założeniami i zapisami statutowymi od początki włączyliśmy się w pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszego miasta, gminy i powiatu. Oczywiście nie pozostajemy także obojętni na los poszkodowanych w kataklizmach światowych — opowiada Janusz Gawin, Past Prezydent LC. — W październiku 2018 roku, po niemal rocznych staraniach, weszliśmy w posiadanie najwyższej światowej klasy skanera do przesiewowego badania wzroku Spot Vison Screener. Po przeszkoleniu prowadzących badania, rozpoczęliśmy wizyty w szkołach. W ciągu dwóch miesięcy przebadaliśmy 4200 dzieci. Co ważne, badania odbywają się bez jakiegokolwiek fizycznego kontaktu z pacjentem, z odległości około 90 centymetrów. Sam pomiar zajmuje około 1 sekundy. Tak więc na pytanie: "czy będzie bolało?", odpowiadaliśmy z uśmiechem: "wcale". szpilek w oczach nie było.

Wspomniane przez pana Janusza badania to wynik realizacji programu Lions Clubs International "Wzrok naszych dzieci". Lidzbarscy członkowie LC Krasicki wykonali na terenie powiatu lidzbarskiego już około 4200 badań w szkołach, przedszkolach, domu dziecka oraz w ośrodku opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

— Wyniki tych badań wskazały na konieczność wizyty u lekarza okulisty u około 18 procent dzieci — kontynuuje Janusz Gawin. — Część z nich była już wcześniej badana przez specjalistę, nosi okulary i w takich przypadkach przypominaliśmy o profilaktycznej, planowej wizycie. Natomiast część dzieci i młodzieży nie miała pojęcia, że z ich wzrokiem dzieje się coś niepokojącego. W takich przypadkach dzieci za pośrednictwem swoich nauczycieli otrzymywały wyniki badania z adnotacją: "pilne zgłoszenie się do lekarza okulisty". Smutnym rekordem była niewykryta dotychczas wada dalekowzroczności, wymagająca korekcji szkłami o mocy +6 dioptrii. Po badaniach otrzymaliśmy wiele podziękowań, nie tylko od szkół, ale również od pojedynczych rodziców, którzy dopiero po badaniu przesiewowym udali się z dzieckiem do okulisty. Z analizy naszej dokumentacji wynika, że 81% wyników badań wykonanych przez urządzenie Spot Vison Screener jest prawidłowych, tzn. dokładnie ten sam wynik wykazuje badanie przesiewowe oraz badanie lekarskie w gabinecie okulistycznym. Mam nadzieję, że nasza akcja, dzięki wczesnemu wykryciu wad, pozwoli, przynajmniej w części przypadków, na ich korekcję. To nie jest koniec. We wrześniu wyruszamy dalej służyć.

Członkowie Lions Club Krasicki deklarują, że jeśli kogoś z rodziców, czy opiekunów dzieci, które muszą poddać się badaniu okulistycznemu i kupić okulary, nie będzie na ten zakup stać, pomogą. Tak więc swoją pomoc nie kończą jedynie na diagnostyce.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages