Sobota, 19 września 2020. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Policjanci przestrzegają przed nowymi oszustwami w sieci

2019-04-18 10:48:09 (ost. akt: 2019-04-18 10:55:31)

Autor zdjęcia: Pixabay

Cyberprzestępcy nie próżnują i wykazują się kreatywnością w opracowywaniu kolejnych metod. W ostatnim czasie lidzbarscy policjanci odnotowali zwiększoną aktywność przestępców w oszustwach „na BLIKA”. Oszustom chodzi o jedno – uzyskanie dostępu do konta bankowego i kradzież zgromadzonych tam oszczędności.

Oszustwa internetowe to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail.

Przekonało się o tym kilkoro mieszkańców powiatu lidzbarskiego, którzy padli ofiarą oszustów, wykorzystujących metodę „na BLIKA”.

BLIK jest transakcją, za pomocą której robimy przelew czy wypłacamy pieniądze z bankomatu przepisując wygenerowany w aplikacji bankowej kod.

Cyberprzestępca podszywając się pod konkretną osobę, na przykładzie lidzbarczanki – jej przyjaciółkę, przejął kontrolę nad jej kontem w Messengerze, by później skontaktować się ze „znajomą” i poprosić o przysługę.

Ta polegała na udostępnieniu kodu BLIK, ze względu na pilną atrakcyjną ofertę kupna „okazyjnego” towaru. W efekcie oszust uzyskał kod i wypłacił pieniądze z bankomatu.

Policjanci przestrzegają, aby nigdy nikomu nie przekazywać żadnych danych osobowych, danych kart płatniczych czy kodów transakcji. Kiedy spotkamy się z sytuacją, że po taką pomoc zgłosi się do nas znajomy czy osoba z rodziny, zawsze warto zadzwonić i zweryfikować czy jej nadawcą rzeczywiście jest ta osoba, za którą się podaje.

Ostrożnie należy również podchodzić do ofert darmowego przekazania bardzo atrakcyjnych przedmiotów, jedynie za opłacenie kosztów dostawy. Przed dokonaniem transakcji należy również sprawdzać adresy otrzymanych linków.

Logując się na stronę swojego banku przed wprowadzeniem numeru klienta i hasła należy sprawdzić, czy nawiązaliśmy tzw. bezpieczne połączenie internetowe. Na stronie powinna być widoczna zamknięta kłódka, a po kliknięciu w nią powinien wyświetlić się certyfikat bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że oszustom chodzi o jedno – uzyskanie dostępu do konta bankowego i kradzież zgromadzonych tam oszczędności. Przestępcy wymyślają kolejne, nowsze metody, aby oszukać i wyłudzić pieniądze. Dlatego też korzystając z internetu należy być czujnym i zachować ostrożność.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. polo #2719530 | 89.228.*.* 19 kwi 2019 12:20

  Hmmm przestrzegają! Powinni tępić :)) wolałbym info że zlikwidowali siec oszustów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Z"ikosa" #2719321 | 83.6.*.* 19 kwi 2019 06:15

  Złodziei ..nazywasz "inteligentnymi "...to gratuluje intelektu. ..a poza tym rozumiem Cię ..z drzewa tak to widać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. observer #2719099 | 88.156.*.* 18 kwi 2019 16:15

  Inteligentni golą debili z kasy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages