Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Nasze pierwsze wspólne malowanie pisanek [ZDJĘCIA]

2019-04-16 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-17 11:13:49)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Na pisanki używa się jaj kurzych, kaczych, gęsich i nawet strusich, ale my użyliśmy czegoś trwalszego — jaj styropianowych. Dekorowaliśmy je wspólnie z naszymi gośćmi, korzystając z uprzejmości Hotelu Krasicki. Akcję na pewno powtórzymy.

W murach jednego z najpiękniejszych hoteli świata powstawały w poniedziałek 15 kwietnia równie piękne rękodzieła, które trafiły do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lidzbarku Warmińskim. Przy serwowanych przez Hotel Krasicki kawie, herbacie, sokach i cieście w basztowej Sali Krasicki praca aż paliła się w rękach.

Pomysł zrodził się kilka dni wcześniej, trudno więc nam było zgrać terminy z tymi osobami, które chciały do nas dołączyć, ale nie pozwalał im na to kalendarz. W przyszłości na pewno do naszej akcji dołączy więcej mieszkańców powiatu lidzbarskiego.

Akcją malowania pisanek nasza redakcja chciała podkreślić, że w dobie wszechobecnej telewizji i anonimowości internetu, warto kultywować tradycję wspólnego tworzenia rękodzieła, nawet jeśli nie jest ono doskonałe, bo najbardziej liczą się relacje międzyludzkie.

Pod czujnym okiem instruktorki Bogusi Wojtasik większość z nas dopiero uczyła się zdobienia pisanek. Jednak byli wśród nas niemal koneserzy, na przykład przewodnicząca Rady Miasta Dorota Michalak, która nie tylko wspaniale dekoruje jajka wielkanocne, czego dowodem była mała wystawa jej dzieł, ale też robi też inne ozdoby. Na wspólne malowanie pisanek przyjechała... z własnym warsztatem.

Sporo doświadczenia ma też Ewa Giedryś, przewodnicząca rady powiatu lidzbarskiego.

— Plastyką i zabawą różnymi tworzywami interesuję się od dziecka — opowiada. — Poza tym, kiedy byłam dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury w tej dziedzinie wspaniale mi się tworzyło i bawiło z dziećmi. Tradycję zdobienia jaj wielkanocnych kultywujemy do lat. To jest w nas zakorzenione, także u naszych sąsiadów. Malujemy wszyscy — mąż i dzieci. Ta tradycja funkcjonuje w pokładach naszych serc i dusz.

Na wspólne dekorowanie przyjechała też radna rady miejskiej Agnieszka Serwach z mężem Henrykiem.

— Pochodzę z wioski i w domu zawsze się na Wielkanoc malowało jajka, barwiliśmy je na przykład w cebuli — opowiada Henryk Serwach. — Teraz w domu tego nie robimy, bo brakuje na to czasu.

Co na to małżonka — pani Agnieszka?
— Kiedy pani redaktor naczelna Gazety Lidzbarskiej zaprosiła mnie do wspólnego dekorowania jajek, ucieszyłam się, bo poczułam wiosnę, radość i przyjemność spotkania z innymi osobami. Wyciągnęłam też męża, który był oporny, a jak widzę dobrze mu to dekorowanie szło i wygląda na to, że w domu też będzie malował pisanki. Przy okazji chciałabym złożyć wszystkim życzenia wesołych świąt.

Nasze zaproszenie do wspólnego dekorowania jaj wielkanocnych przyjęła też nowa wiceburmistrz Lidzbarka Warmińskiego Marzena Newelska.

— Tradycja malowania pisanek jest z nami od wielu pokoleń. Pamiętam jak malowaliśmy jajka z babcią i dziadkiem. W tej chwili, w życiu dorosłym trochę się o tym zapomina, nie ma czasu — zwierza się nasz gość. — To spotkanie pozwoliło przypomnieć sobie o tej tradycji i bardzo się cieszę, że mogłam tu być, integrować się i poznawać z państwem.

Na poniedziałkowym spotkaniu nie zabrakło przedstawicielki Lions Club Lidzbark Warmiński Krasicki, Joanny Tarasewicz.

— W naszym domu zawsze była tradycja malowania wielkanocnych jajek — opowiada. — Mama używała do tego wosku, a ja maluję tradycyjnie. Lubię intensywne kolory, więc moje pisanki mają mocne barwy. Zastanawiałam się czy przyjść na tę akcję wspólnego malowania, bo jest okres przedświąteczny i nie ma zbyt wiele czasu, ale przyszłam i jestem zachwycona relaksem przy zdobieniu pisanek. Wspaniale się przy tym odpoczywa.

To pierwsza taka akcja, do której zaprosiliśmy mieszkańców powiatu lidzbarskiego. Udała się na tyle, że planujemy kolejne. Dziękujemy wszystkim, którzy z nami byli, szczególnie pani instruktor Bogusi Wojtasik pełnej cierpliwości i kreatywności oraz Hotelowi Krasicki za wspaniała gościnę.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages