Poniedziałek, 16 grudnia 2019. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Dzisiaj rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

2019-04-10 13:35:29 (ost. akt: 2019-04-10 13:41:44)
Biskup Polowy Wojska Polskiego generał broni ś.p. Tadeusz Płoski

Biskup Polowy Wojska Polskiego generał broni ś.p. Tadeusz Płoski

Autor zdjęcia: Fot. Ewa Lubińska

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot Tu-154M. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią. Dziś w kraju odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tej wielkiej tragedii.

Dziewięć lat temu pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot lecący na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Wśród ofiar tragedii pod Smoleńskiem były osoby związane z naszym regionem:
— pochodzący z Jezioran Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, posłanka Grażyna Gęsicka, była minister rozwoju regionalnego, która uczyła się w Rynie i Giżycku, poseł Maciej Płażyński, były marszałek Sejmu urodzony w Młynarach oraz pochodzący z Medyn biskup polowy Wojska Polskiego ks. gen. Tadeusz Płoski. Jego imię nosi ulica,

Przypomnijmy. Pięć lat przed katastrofą pod Smoleńskiem biskup polowy WP ks. gen. Tadeusz Płoski poświecił w Lidzbarku Warmińskim ulicę imienia Waldemara Milewicza, przy której znajduje się siedziba naszej redakcji.

Waldemar Milewicz zginął od kul w Iraku. Z biskupem Płoskim byli kolegami z ogólniaka, obaj są dumą lidzbarskiej szkoły. Jeden dziennikarz i rasowy korespondent wojenny, drugi duchowny i biskup polowy. Ich zdjęcia wiszą obok siebie w szkolnej gablocie. Oba przepasane kirem.

O swojej lokalnej ojczyźnie nie zapomniał też Maciej Płażyński, były marszałek Sejmu, poseł urodzony w Młynarach, który ogólniak skończył w Pasłęku. Jego rodzice mieszkali w Ornecie, kiedy studiował prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Był honorowym obywatelem Lidzbarka Warmińskiego. Nie zapomniał o swoim ogólniaku, pomagał w rozbudowie szkoły o kompleks sportowy.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pilot #2714218 | 83.9.*.* 10 kwi 2019 18:14

    Gdyby nie dwóch dyletantów, to by tej tragedii wogóle nie było.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages