Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

MUZYCZNE PASJE MATEUSZA

2019-04-01 09:55:01 (ost. akt: 2019-04-01 10:04:30)
Mateusz Jankowski

Mateusz Jankowski

Klarnet i wiedza o pieśniach patriotycznych nie mają dla niego tajemnic. Mateusz Jankowski — uczeń Zespołu Szkolno — Przedszkolnego i Szkoły Muzycznej w Lidzbarku Warmińskim jest wielkim pasjonatem muzyki i uświetnia swoimi występami uroczystości szkolne

Zainteresowania ucznia muzyką sięgają 2015 r., gdy wraz z rodzicami uczestniczył w Dniach Otwartych Szkoły Muzycznej.

– Wtedy po raz pierwszy usłyszałem grę na klarnecie – mówi. – Bardzo mi się spodobała, ale jeszcze wtedy nie wiedziałem, że to będzie mój instrument.

Jednak ziarno zasiane w tym czasie zapadło głęboko. Kiedy zaczął uczęszczać na zajęcia w szkole muzycznej, wybrał właśnie klasę klarnetu.

– Mój pierwszy nauczyciel rozwijał stopniowo u mnie zainteresowania grą na tym instrumencie – wspomina. – Motywował mnie w taki sposób, że dobrze mi szło i ciągle mój poziom umiejętności podnosił się. I muszę ciągle ćwiczyć, by nie spadł.

Kulminacyjnym momentem dynamicznie rozwijającej się pasji Mateusza był koncert, jaki dał on podczas odchodów 25-lecia lidzbarskiej „czwórki” w 2017 r.

Gdy wystąpił przed społecznością szkolną i zaproszonymi gośćmi, ci nie mogli wyjść ze zdumienia, że tak młody człowiek może doskonale dawać sobie radę z tym trudnym instrumentem i nagrodzili go rzęsistymi brawami.

Niedawno uczestniczył w Olsztynie w Regionalnych Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej klas instrumentów dętych drewnianych.

W ocenie jury złożonego z profesorów szkół muzycznych zdobył bardzo wysoka notę. – Na razie nie robię dalekosiężnych planów, ale chciałbym ciągle mieć możliwość gry na klarnecie gdyż bardzo polubiłem ten instrument — wyznaje.

Innym obszarem zainteresowań ucznia jest teoria muzyki. Specjalizuje się w historii polskich pieśni patriotycznych.

W roku 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości wziął udział w Międzyregionalnym Konkursie Wiedzy o Polskiej Pieśni Patriotycznej, który odbywał się w Olsztynie zdobywając II miejsce.

— Lubię zgłębiać dzieje pieśni, sposoby ich powstawania, zapoznawać się z dawnymi tekstami – przyznaje. — Po konkursie czułem wielką satysfakcję, że mój trud włożony w naukę został doceniony.

W wolnym od nauki czasie lubi słuchać różnych wykonawców dla relaksu. Głównie jest to pop, rock i muzyka elektroniczna.

— Staram się też nie tracić kontaktu z klasyką. Gdy tylko mogę, włączam sobie płyty z utworami mojego ulubionego kompozytora Fryderyka Chopina — mówi na zakończenie naszej rozmowy.
Wojciech Karolonek

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: karo

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages