Sobota, 20 kwietnia 2019. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Śnieg, ogień i krew w Oranżerii Kultury

2019-03-22 11:50:55 (ost. akt: 2019-03-22 12:23:08)
Sławomir Skowronek

Sławomir Skowronek

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

W Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim w poniedziałek 18 marca odbyło się spotkanie z dr. Sławomirem Skowronkiem, jako autorem powieści „Rozbitkowie. Heilsberg roku 1823. Opowieść o ludziach szukających drogi do domu”. To kontynuacja jego książki pt. „Śnieg, ogień i krew. Heilsberg 1807”.

"Prawdziwa jest topografia miasta, elementy życia codziennego, prawie wszystkie nazwiska, większość wydarzeń przeżywanych lub opisywanych przez bohaterów. Dominują w nich sprawy codzienne i obyczajowe, jednak we wspomnieniach i snach kilkakrotnie pojawiają się sceny militarne. Brutalnie i werystycznie, z elementami filozofii wojny" — można było przeczytać w zapowiedzi spotkania autorskiego.

W powieściach widać miłość autora do swojego miasta, fascynację jego historią. Co oprócz tej miłości było przyczynkiem do napisania tych książek?

— Zamysł napisania powieści zrodził się w trakcie tłumaczenia powieści Olega Sokołowa — wyjaśnia dr Sławomir Skowronek. — Tworząc polską wersję rosyjskiego tekstu uznałem, że mógłbym spróbować sił tworząc całkowicie własną fabułę. Zwłaszcza, że znam realia historyczne naszego regionu wystarczająco dobrze, by na nich oprzeć taką narrację. Do tego dochodziła chęć propagowania wiedzy historycznej w bardziej przystępnej formie, niż opracowania naukowe. Także chęć stworzenia trwałej pamiątki dla przyjaciół. Po rozpoczęciu już samo szło: dochodziły kolejne wątki, postacie i zdarzenia. Kiedy ujrzałem koniec pracy, stwierdziłem, że jest to zupełnie niezłe. Wyszło dobrze warsztatowo, fabularnie, emocjonalnie. Dlatego mogę świadomie stwierdzić, że "after action — satisfaction".

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu realizowanego przez Klub Nasza Mała. Frekwencja była ogromna, bo spotkania z lubianym przez mieszkańców historykiem zawsze cieszą się ogromną popularnością.

Dr Sławomir Skowronek, jak wspomnieliśmy, zaprezentował swoją książkę „Rozbitkowie. Heilsberg roku 1823. Opowieść o ludziach szukających drogi do domu”.

Żeby przybliżyć tematykę i zachęcić do lektury, fragmenty "Rozbitków" czytali kolejno: Gabriela Walicka, Sławomir Żelichowski, Jakub Kondratowicz, Wiktoria Grzegorczyk, Wojciech Motylewski, Patryk Pikus, Milena Wroniewicz, Aleksandra Górecka — Ostrowska, Izabela Treutle, Iwona Sroka — Ośka, Paweł Kabała, Michał Brzozowski, Jan Adamowicz, Alicja Orłowska, Patrycja Szulewa, Kamil Juzwiszyn, Nina Brońska, Cezary Kuźmowicz.

Książkę można już wypożyczyć w lidzbarskich bibliotekach lub kupić w księgarniach.

Sławomir Skowronek


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages