Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

WIERSZ MUSI WPAŚĆ W UCHO

2019-03-22 10:55:30 (ost. akt: 2019-03-22 10:58:22)

Autor zdjęcia: Wojciech

Konkurs recytatorski, który odbył się 18 marca 2019 r. w lidzbarskiej „czwórce” wpisał się w tym roku w obchody Światowego Dnia Poezji. Liczba i przygotowanie recytatorów wprawiła jury w niemałe zdumienie.

- Nasza szkoła przykłada bardzo wielką wagę do zaszczepienia swoim uczniom zamiłowania do pięknego słowa – mówi nauczyciel bibliotekarz. – Dlatego też oprócz zachęcania ich do sięgnięcia po tomiki wierszy uczestniczą oni w różnych konkursach związanych z popularyzacją poezji. Odnieśli sukcesy w konkursach interpretowania wierszy poetów warmińskich i tych związanych z twórczością literacką naszego patrona – Jana Pawła II, a kilka tygodni temu nasza uczennica Amelia Raszewska zdobyła „Złote Pióro Poezji” w konkursie ekspresji dziecięcej.

Zmaganie ze słowem

Ważnym elementem życia kulturalnego szkoły jest coroczne organizowanie na przełomie marca i kwietnia konkursu recytatorskiego „Spotkania z poezją”. Cieszy się on wielką popularnością wśród uczniów. Szkolny finał poprzedzony jest licznymi odwiedzinami w bibliotece w poszukiwaniu wiersza pasującego do osobowości recytatorów. Pomagają im w tym poloniści i bibliotekarz szkolny. Potem następują długie godziny zmagania się z utworem: jak właściwie wyrazić samym tylko głosem jego przesłanie? Jak wzbudzić ciekawość słuchaczy? Jak opanować tremę i zaprezentować się najlepiej przed wymagającą komisją? Niemal każde dziecko chce się sprawdzić w trudnej sztuce recytacji. Po tym etapie następują eliminacje klasowe, po nich finał szkolny. A najlepsi z najlepszych reprezentują szkołę na etapach miejskim, rejonowym i wojewódzkim.

W tym roku w eliminacjach szkolnych „Spotkań z poezją” zaprezentowało się 42 uczniów z klas I –VIII. Laureatami zostali: Tymoteusz Rysik z kl. I b Szymon Żuk z kl. II b, Emilia Owsiana z kl. I b, Hanna Jankowska z kl. V b, Kinga Dryzelenko z kl. VI a, Milena Lipkiewicz z kl. V c, Kalina Pieniuk z kl. VII b, Monika Moniuszko z kl. VII a oraz Karina Wójtowicz z kl. VII b.

Recytacja odstresowuje

Zapytaliśmy laureatki o ich zainteresowania poetyckie. – W konkursach recytatorskich uczestniczę od drugiej klasy – przyznaje Kalina. – Zawsze przystępuję do nich z myślą, że dam radę. Wiersz musi mi wpaść w ucho, a reszta przychodzi sama. Monice poezja pomaga wydobyć z języka jego piękno: - Dzięki niej lepiej sobie radzę na lekcjach polskiego - twierdzi . A Karina mówi, że przygoda z recytacją pomaga się jej odstresować i przełamać nieśmiałość. A to już w zupełności wystarcza, żeby się nie poddawać i ciągle doskonalić swój warsztat. – Mimo, że nie zawsze wygrywam, to ciągle jestem zmotywowana do dalszego wysiłku w tym kierunku – kończy swoją wypowiedź.

- Liczba recytatorów napawa optymizmem, po ich wysłuchaniu mogę stwierdzić, że szkoła wręcz żyje poezją – zauważa Aneta Wiatrak, która w tym roku przewodniczyła pracom komisji oceniającej. – Jako jurorzy mieliśmy okazję dostrzec, że nieobce im są teksty trudne do interpretacji. Wielką sztukę stanowi bowiem takie zaprezentowanie utworu, szczególnie rymowanego, by słuchający byli nim zainteresowani.

Święto poezji

W tym roku organizatorzy konkursu postanowili go wpisać w przypadający 21 marca Światowy Dzień Poezji. Święto zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Dodatkowo z tej właśnie okazji na głównym holu szkoły zawisła okolicznościowa wystawa z poetyckimi impresjami zarówno popularnych jak i mniej znanych autorów przygotowana przez bibliotekę szkolną. Ma ona za zadanie ułatwić dzieciom kontakt ze słowami najwyższej próby, Bo - jak twierdził Czesław Miłosz w swoim Traktacie poetyckim - „więcej waży jedna dobra strofa / niż ciężar wielu pracowitych stronic”.
Wojciech Karolonek


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: karo

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages