Poniedziałek, 26 października 2020. Imieniny Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Dziś akcja policyjna „Pasy”

2019-03-14 14:56:15 (ost. akt: 2019-03-14 15:00:35)

Autor zdjęcia: Archiwum

Zapinanie pasów bezpieczeństwa powinno być zupełnie naturalnym odruchem. Jest to obowiązek prawny, a zapięcie pasów często ratuje życie. Jak kierowcy i pasażerowie podchodzą do zapinania pasów dziś sprawdzają na drogach powiatu policjanci ruchu drogowego.

Jedna, zajmująca kilka sekund czynność, która powinna być automatycznym odruchem w momencie, kiedy wsiadamy do auta.

To właśnie pasy bezpieczeństwa są jednym z najskuteczniejszych środków ochrony przed powstawaniem obrażeń u kierowców i pasażerów, często mówiąc wprost - ratują życie.

W momencie wypadku drogowego szanse na przeżycie są zdecydowanie większe gdy mamy zapięte pasy niż gdybyśmy ich nie mieli. Wciąż jednak wiele osób ignoruje ten obowiązek, a to ma wpływ na wysoką śmiertelność wypadków samochodowych.

Nadzór nad zapinaniem pasów to jedno z priorytetowych zadań policjantów.

Dziś 14 marca na drogach powiatu lidzbarskiego policjanci ruchu drogowego prowadzą działania „Pasy”.

Zgodnie z prawem nieużywanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe może zakończyć się dla kierowcy mandatem w wysokości 100 złotych i przypisaniem 2 punktów karnych.

Pasażerowie odpowiadają za siebie, a obowiązkiem kierowcy jest im przypomnieć o obowiązku zapięcia pasów. Jeśli mimo to zignorują jego przypomnienia to w momencie kontroli drogowej policjant może także na nich nałożyć mandat, co więcej wtedy i kierowca będzie mógł zostać ukarany za nieprawidłowe przewożenie pasażerów.

Bardziej dolegliwa kara czeka tych, którzy w nieprawidłowy sposób będą przewozić dzieci- taka sytuacja może zakończyć się mandatem w wysokości 150 złotych, a konto kierowcy zasili 6 punktów.

Warto pamiętać, że w autach nowszego typu system pasów bezpieczeństwa zintegrowany jest z systemem poduszek powietrznych. Zapięcie pasa uzbraja poduszkę.

Czasem z niezrozumiałych przyczyn kierowcy i pasażerowie zapinają pas za swoimi plecami.

W momencie zderzenia człowiek najpierw z dużą siłą trafia w poduszkę, następnie z ogromną siłą zostaje odrzucony do tyłu. To wręcz śmiertelnie niebezpieczne zachowanie.

Pasy ratują życie. Zapinajmy je dla siebie i wszystkich innych osób podróżujących z nami autem.
Informajca KPP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages