środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Spotkanie autorskie z Krystyną Adamowicz w Oranżerii Kultury

2019-03-06 10:46:45 (ost. akt: 2019-03-06 10:53:51)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W Oranżerii Kultury 3 marca odbyło się spotkanie autorskie z wileńską dziennikarką Krystyną Adamowicz połączone z promocją jej książki – Zawsze wierni „Piątce” 2.

W tym roku przypadła jubileuszowa – 35 rocznica festiwalu "Kaziuki-Wilniuki". Coroczny festiwal odbywający się w Lidzbarku Warmińskim cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jest to sprzyjająca okoliczność do spotkań i rozmów o kulturze wileńskiej.

3 marca w Oranżerii Kultury Krystyna Adamowicz zaprezentowała swoje książki: Zawsze wierni „5” i jej kontynuację – Zawsze wierni „5” 2, poświęcone legendarnej polskiej szkole na Piaskach.

Autorka ukończyła szkołę w 1956 roku. O kontynuację pierwszej książki upominali się sami czytelnicy: społeczność szkolna – obecna i była. Druga część została wydana z okazji 75-lecia wileńskiej szkoły im. Joachima Lelewela, niegdyś znana jako „Piątka”.

Publikacje opowiadają o ludziach, którzy w trudnym okresie powojennym walczyli o przetrwanie polskości na Ziemi Wileńskiej. Wielu Czytelników wzruszało się nad losami bohaterów – szlachetnych patriotów, którzy pomimo represji, wywózek do syberyjskich łagrów wprost ze szkolnej ławy – wygrywali.

Niektóre wspomnienia dają odpowiedź, że źródło tej duchowości stanowiła rodzina polska – religijna, gotowa oddać za ojczyznę swoje życie. Książki Krystyny Adamowicz są swoistą kroniką i choć opowiadają o rzeczach trudnych i smutnych, jak mówi sama autorka „Prawda jest zawsze najciekawsza”.

W książce Zawsze wierni „5” 2 czytelnicy znajdą też unikatowy „Pamiętnik” wybitnego architekta okresu międzywojennego – prof. Stefana Narębskiego, m.in. autora projektu szkoły na ulicy Piaskowej i szeregu innych, wspaniałych obiektów Wilna.

Na niedzielne spotkanie przybyli goście z Polski i Litwy, dziennikarze oraz przedstawiciele władz naszego regionu: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, Wicewojewoda Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Sławomir Sadowski, Burmistrz Miasta Lidzbark Warmiński – Jacek Wiśniowski.

Pełne wzruszeń spotkanie stało się również okazją do dyskusji o dawnej, ale i obecnej sytuacji Polaków na Wileńszczyźnie.
A.P.Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages