Sobota, 19 września 2020. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Odblaski ratują życie. Nośmy je, zwłaszcza wieczorem

2019-03-06 10:29:14 (ost. akt: 2019-03-06 10:31:39)

Już od ponad czterech lat piesi poruszający się po zmierzchu na drogach poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia odblasków. Choć na terenie zabudowanym odblaski nie są obowiązkowe, to warto, by wszyscy piesi je nosili – w trosce o własne bezpieczeństwo.

O tym jak mało widoczni – a raczej niewidoczni jesteśmy na drodze bez elementów odblaskowych, wiele osób wciąż jest zupełnie nieświadomych.

Pieszy poruszając się po zmroku, na nieoświetlonym odcinku drogi, dodatkowo podczas opadów deszczu — nie zdaje sobie sprawy jakie powoduje zagrożenie. Ubrany w ciemną odzież, bez odblasku, jest kompletnie niewidoczny dla jadących pojazdów. W ten sposób bezmyślnie ryzykuje własne zdrowie i życie.

Piesi od września 2014 roku mają obowiązek noszenia odblasków, gdy poruszają się po zmroku na drogach poza terenem zabudowanym.

Warto jednak, by wszyscy piesi zadbali o bycie dobrze widocznym – nawet, jeśli wybierają się na wieczorny spacer po centrum oświetlonego miasta.

Pomimo ulicznych latarni, świecących po obu stronach jezdni, złe warunki atmosferyczne mogą skutecznie ograniczyć widoczność kierowcom i sprawić, że pieszy bez odblasków, ubrany w ciemną odzież staje się niewidoczny.

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia.

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Bycie dobrze widocznym na drodze oznacza bycie bezpiecznym i może uchronić pieszego przed groźnym wypadkiem.
Informacja KPP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages