Sobota, 24 października 2020. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Policyjne działania "SMOG" na drogach naszego powiatu

2019-02-27 09:30:26 (ost. akt: 2019-02-27 09:32:33)

Autor zdjęcia: Pixabay

Dziś, 27 lutego na drogach powiatu lidzbarscy policjanci ruchu drogowego prowadzą działania „SMOG”. Ich głównym celem jest ujawnianie nieprawidłowości związanych ze złym stanem technicznym pojazdów, który ma wpływ na nadmierną emisję spalin.

W ostatnim czasie wiele uwagi poświęcamy jakości powietrza, którym oddychamy. Wszystko za sprawą trującego smogu - najprościej mówiąc „chmury” zanieczyszczeń powietrza, unoszącej się nad miastami w czasie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

O jakość powietrza dbają także policjanci ruchu drogowego prowadząc cykliczne działania „SMOG”.

Zadaniem policjantów jest eliminowanie z ruchu tych aut, których stan techniczny w sposób oczywisty wskazuje na uszkodzenie układu wydechowego, czy nieprawidłowe działanie silnika.

Takie usterki mogą wpływać na zwiększoną emisję spalin do atmosfery. Podczas działań „SMOG” funkcjonariusze szczególną uwagę poświęcają także działaniu układu hamulcowego, kierowniczego czy zawieszenia.

Zwracają uwagę na oświetlenie pojazdu, jego oznakowanie, przyglądają się także jaki jest stan ogumienia. Oprócz stanu technicznego, policjanci kontrolują trzeźwość kierujących.

Warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu, w przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd ten narusza wymagania ochrony środowiska.

Dowód rejestracyjny zostanie zwrócony dopiero po usunięciu usterki. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie jedyna dolegliwość, która spotka kierującego pojazdem, który zagraża środowisku.

Zgodnie z przepisami, za zły stan techniczny auta kierujący może zostać ukarany mandatem. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: art. 66.1. pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Warunki techniczne jakie musi spełniać pojazd oraz niezbędne jego wyposażenie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
Informacja KPP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zmotoryzowany #2689286 | 213.5.*.* 27 lut 2019 15:52

  o dzisiaj będzie pusto na drogach, ...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tulin #2689083 | 178.235.*.* 27 lut 2019 11:42

  te auta co kopcą dzisiaj zostają w domu ;p na piechote albo obowiązkowo yanosik żeby nie dostać mandatu xd

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages