środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Otwieramy się na społeczeństwo — rozmowa z Komendantem Powiatowym Policji w Lidzbarku Warmińskim

2019-02-27 12:00:00 (ost. akt: 2019-02-27 13:10:29)
Podinspektor Piotr Koszczał

Podinspektor Piotr Koszczał

Autor zdjęcia: materiały KPP

O prewencji ogólnej, otwieraniu się policji na społeczeństwo i o tym jakie są skutki tych działań w powiecie lidzbarskim rozmawiamy dzisiaj z Komendantem Powiatowym Policji w Lidzbarku Warmińskim podinspektorem Piotrem Koszczałem.

— Z waszych statystyk wynika, że w roku 2018 w powiecie lidzbarskim o 15 procent zmniejszyła się liczba przestępstw najbardziej uciążliwych dla mieszkańców. O jakie przestępstwa konkretnie chodzi?
— Najbardziej uciążliwe dla społeczeństwa przestępstwa to: włamania, rozboje, kradzieże, pobicia i bójki. W tej grupie realnie odnotowaliśmy w minionym roku znaczny spadek przestępstw.

— Wydawało mi się jednak, że najuciążliwsze są awantury domowe, pyskówki, których jest tak dużo w naszym powiecie.
— Nie zawsze zdarzenie, które wymaga interwencji policji jest przestępstwem. Rozwiązywanie nieporozumień rodzinnych, to trudna część naszej pracy. Dlatego tak ważna jest rola dzielnicowego, dlatego potrzebne są takie narzędzia jak Niebieska Karta oraz współpraca z instytucjami pomocowymi — ośrodkami pomocy społecznej czy centrum rozwiązywania pomocy rodzinie.

— Czego wynikiem jest to, że się zmniejszyła liczba tych najbardziej uciążliwych przestępstw?
— Jest to skutek podejmowanych działań prewencyjnych, a także efekt tego, że lidzbarscy policjanci od lat intensywnie pracują nad wzrostem poziomu bezpieczeństwa w powiecie, dbając także o to, by mieszkańcy efekty tej pracy dostrzegali. A dostrzec to mogą chociażby przez to, że przestępcy są skazywani przez sądy i odsiadują wyroki. Dostrzegamy to na przykładzie miasta i gminy Orneta, gdzie w naszej ocenie jest spokojniej niż w latach ubiegłych.

— Wspominał pan na odprawie, że chcielibyście jeszcze bardziej współpracować ze społeczeństwem. Na czym ma ta współpraca polegać?
— Dążymy do tego, by bardziej otwierać na społeczeństwo i by poziom zaufania wobec nas ze strony społeczeństwa wzrastał. Między innymi poprzez pracę oficerów prasowych, którzy informują mieszkańców za pośrednictwem mediów o naszych działaniach. Chcemy, by społeczeństwo dostrzegało jak wiele pracy wkładają policjanci w codzienne dbanie o ich bezpieczeństwo. Ponadto policyjni profilaktycy, wspierani przez dzielnicowych, prowadzą różnego rodzaju działania, w trakcie których przestrzegają mieszkańców przed zagrożeniami ze strony przestępców, na przykład działającymi tzw. „metodą na wnuczka”. W tym zakresie współpracujemy także z bankami, które są już wyczulone na sytuacje, kiedy starsza osoba chce wypłacić nagle dużą kwotę. Staramy się wspólnie sprawdzać, czy nie padła ofiarą oszusta. Regularnie spotykamy się z dziećmi, które uświadamiamy w zakresie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Odwiedzamy przedszkola i szkoły, gdzie przeprowadzamy „lekcje” z wykorzystaniem posiadanych przez nas materiałów dydaktycznych. Dzięki uprzejmości Starosty Lidzbarskiego Jana Harhaja, który sfinansował wykonanie policyjnej maskotki, w przedszkolach razem z nami pojawia się Bóbr Policjant, który ułatwia policjantom kontakt z najmłodszymi. Ponadto ważną kwestią jest działająca od ponad 2 lat Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji mieszkańcy mogą zgłosić naruszenia bezpieczeństwa występujące w miejscu ich zamieszkania. W roku ubiegłym policjanci otrzymali blisko 250 takich zgłoszeń. Warto dodać, że we wszystkich przypadkach, w których potwierdzono naruszenie prawa, zgłoszone miejsce zostało objęte doraźnym nadzorem funkcjonariuszy. We wskazanych rejonach przeprowadzane są wzmożone kontrole, a za ujawnione wykroczenia nakładane są mandaty karne lub kierowane są wnioski do sądu.

— Odrębnym tematem jest profilaktyka w związku z zażywaniem narkotyków, czy dopalaczy?
— Tu także dzięki wsparciu i dofinansowaniu ze strony starostwa, na spotkania z rodzicami i nauczycielami policjanci zabierają ze sobą specjalistyczną walizkę, wyposażoną między innymi w materiały pokazujące w jaki sposób są kamuflowane narkotyki i dopalacze. Na spotkaniach tych opowiadamy, jak je rozpoznać oraz jak się zachować kiedy mamy podejrzenie, że dziecko jest pod wpływem narkotyku czy dopalacza. Młodzieży przypominamy jak tragiczne skutki może pociągnąć za sobą sytuacja, w której młody człowiek zażyje narkotyk lub dopalacz i połączy go z alkoholem.

— Mieliście taki przypadek w naszym powiecie?
—W jednym z hoteli jeden z gości pijąc alkohol, zażył też środek odurzający. Jego zachowanie drastycznie się zmieniło i to do tego stopnia, że wezwano nas na interwencję. Mężczyzna nie kontrolował zupełnie swojego zachowania. Kiedy policjanci opowiedzieli mu jak się zachowywał — nie mógł w to uwierzyć. Zupełnie nie był świadomy tego co się z nim działo i co robił poprzedniego dnia. Znane są przypadki z kraju, kiedy taka mieszanina alkoholu i narkotyków doprowadza do poważnych przestępstw, chociażby zabójstw. Dlatego wiele energii poświęcamy na prowadzone programy profilaktyczne.

— To znaczy, że widzicie efekty wychodzenia do społeczeństwa?
— Widzimy efekty tych działań. Ilość pracy poświęconej przez nas na prowadzenie działań profilaktycznych i zabieganie o pełne zaufania kontakty ze społeczeństwem wzrosła. Chcemy uświadomić mieszkańców, że nie jesteśmy tylko od represjonowania. Swoją pracą chcemy udowodnić, że pomagamy, że warto do nas dzwonić i nas informować o niepokojących sprawach. Dla nas policjantów sprawą priorytetową jest poczucie bezpieczeństwa naszych mieszkańców, a wysokie zaufanie społeczne zobowiązuje do jeszcze większej wytężonej pracy. Jej efekty już widać.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hmmm #2697771 | 83.31.*.* 14 mar 2019 19:27

  Bo ja od 2009 mam bardzo złe zdanie o policji w LW. Potraktowano mnie jak zło konieczne. Oby te zmiany nie wyszły na gorsze.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. polska norma #2693661 | 83.9.*.* 7 mar 2019 15:01

  policja ma pomagać a nie stosować represję i kto ma więcej to przodownik ten co ma dużo mandatów to znaczy nic nie robi tylko poluje na popełniających wykroczenia , zmienić myślenie policja dla ludzi a nie przeciwko ludziom- policjanci powinni to wiedzieć

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dobra zmiana #2689231 | 37.248.*.* 27 lut 2019 14:40

  Nie ma już "Masaży stóp " w lidzbarskiej policji , podwyżki w tych strukturach o ok 1000zł , dobra zmiana nastała w szeregach mundurowych !

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages