Poniedziałek, 25 maja 2020. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

ZBIORY WŁADYSŁAWA OGRODZIŃSKIEGO W ORANŻERII KULTURY

2019-02-20 12:38:24 (ost. akt: 2019-02-20 12:40:57)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

„Ojciec wiedział co chwali” — taki wpis w księdze pamiątkowej zostawił Wojciech Ogrodziński, syn Władysława, którego zbiory otrzymała nasza Biblioteka.

Podczas spotkania w Salonie Literackim pt. "Pochwała Lidzbarka" Miejska Biblioteka Pedagogiczna – Oranżeria Kultury otrzymała zbiory Władysława Ogrodzińskiego.

Władysław Ogrodziński (1918 – 2012) – historyk i publicysta, autor książki „Pochwała Lidzbarka” urodził się w Dolinie na Pokuciu (obecnie Ukraina), studia historyczne ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Lidzbark Warmiński odwiedził po raz pierwszy jeszcze w czasie studiów i to na temat Lidzbarka napisał pracę magisterską, którą opublikował w 650 rocznicę założenia miasta.

Była to pierwsza obszerniejsza, powojenna praca na temat Lidzbarka. W latach 1960 – 1983, jako dyrektor programowy Stowarzyszenia „Pojezierze”, a potem dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, sprawował opiekę nad lidzbarskim zamkiem.

Książka „Pochwała Lidzbarka” ukazała się w 2008 roku, w 700 - letnią rocznicę lokacji miasta.

Władysław Ogrodziński jako pasjonat historii regionu, ale i bibliotekarz, zgromadził wiele książek m.in. o tematyce Prus Wschodnich. Jego życzeniem było, aby po śmierci trafiły one do ukochanego przez Niego Lidzbarka.

I tak się stało – w poniedziałek, 18 lutego, niemal 400 woluminów trafiło do naszej biblioteki. Księgozbiór do tej pory był przechowywany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

W dużej mierze składa się z książek historycznych. Wśród nich znajdują się starodruki wydane w XIX i XX wieku w języku polskim, francuskim, niemieckim i po łacinie.

Podczas spotkania goście mogli obejrzeć film przybliżający postać byłego dyrektora Muzeum Warmii i Mazur i wielkiego miłośnika Lidzbarka, a także unikatowe, muzealne pamiątki – jego osobiste przedmioty, takie jak okulary, scyzoryk, aparat fotograficzny.

Gościliśmy żonę i syna Władysława Ogrodzińskiego – Jadwigę i Wojciecha, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Andrzeja Marcinkiewicza, posła na sejm Jacka Protasa.

Niespodziankę zrobiła nam nasza zaprzyjaźniona czytelniczka przynosząc cieplutki warmiński kuch. W tak przyjaznej atmosferze chwaliliśmy się Naszym Lidzbarkiem.
Organizatorzy


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages