Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

SKRZYPECZKI NASZEJ JANECZKI

2019-02-19 14:42:27 (ost. akt: 2019-02-19 14:47:22)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W sobotnie popołudnie w Oranżerii Kultury usłyszeliśmy skrzypaczkę Janinę Olszewską oraz jej utalentowanych muzycznie przyjaciół. Oklaski i wzruszenie były ogromne! Na koncercie usłyszeliśmy kwintet fortepianowy – dwoje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i fortepian.

Na tytułowych skrzypeczkach zagrała lidzbarczanka Janina Olszewska. Towarzyszyli jej Sonia Zając - skrzypce, Patryk Purzycki - altówka, Olga Chwaszczewska - wiolonczela i Jason Bae – fortepian .

Koncert rozpoczął pianista Jasona Bae pochodzący z Nowej Zelandii. Wykonał on utwory Claude'a Debussy'ego „Żywe obrazy” oraz „Balladę op. 24” Edvarda Griega. Był to niezwykły muzyczny wstęp do całości koncertu.

Następnie kwintet fortepianowy zagrał „Kwintet fortepianowy A-dur op. 81” Antoniego Dvoraka. Kwintet urzekł publiczność muzyczną interpretacją, a na bis w solówce usłyszeliśmy naszą skrzypaczkę z pianistą w utworze Fritza Kreislera „Cierpienia miłosne”.

Janina Olszewska urodziła się w 1997 roku w Lidzbarku Warmińskim. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w rodzinnym mieście. Następnie kontynuowała ją w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, którą ukończyła z wyróżnieniem.

Od 2016 roku jest studentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Małgorzaty Skorupy. Artystka zaprosiła do naszego miasta równie utalentowanych i nagradzanych muzyków.

Wszyscy oni są laureatami konkursów muzycznych oraz biorą udział w kursach mistrzowskich i projektach muzycznych. Polscy muzycy z Jasonem Bae poznali się w Szwecji na festiwalu i postanowili razem koncertować.

Ich pierwszym przedsięwzięciem był koncert w Oranżerii Kultury, który zagrali brawurowo. Następnego wieczoru muzycy wystąpili w Gdańsku.

Cieszymy się, że nasze miasto może pochwalić się zdolnymi, młodymi ludźmi, takimi jak Janka, którzy nie zapominają o swoich korzeniach. Niech jak najczęściej Oranżeria Kultury ma możliwość goszczenia utalentowanych młodych artystów!
OrganizatorzyPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages