Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Obejrzyj Lidzbark Warmiński w latach pięćdziesiątych

2019-02-15 11:55:20 (ost. akt: 2019-02-15 12:17:41)
Lidzbark Warmiński w latach 50. w fotografii Władysława Ogrodzińskiego

Lidzbark Warmiński w latach 50. w fotografii Władysława Ogrodzińskiego

Autor zdjęcia: Władysław Ogrodziński

W czwartek 21 lutego w lidzbarskim zamku pojawi się nowa wystawa. Tym razem będziemy mogli podziwiać fotografie Lidzbarka Warmińskiego z lat pięćdziesiątych, autorstwa Władysława Ogrodzińskiego.

To będzie już druga wystawa z cyklu "Z archiwum fotografii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie", w którym prezentowane są archiwalne fotografie, dotyczące Lidzbarka Warmińskiego.

Ekspozycja nosi tytuł "Lidzbark Warmiński lat 50. XX wieku", a autorem zdjęć jest Władysław Ogrodziński.

Wernisaż zaplanowano na 21 lutego o o godzinie 17.00 w Galerii na Poddaszu lidzbarskiego zamku.

Wystawę będzie można oglądać do 30 czerwca 2019. Jej kuratorkami są Małgorzata Jackiewicz-Garniec i Elżbieta Krupa, a wspiera je Grzegorz Kumorowicz

Przypomnijmy. W ubiegłym roku pokazany został zespół oryginalnych fotografii Jana Bułhaka, pierwszych wykonanych tuż po wojnie.

Bardzo ciekawy zbiór zdjęć chronologicznie następnych, to fotografie autorstwa Władysława Ogrodzińskiego z lat pięćdziesiątych.

W 1995 roku Władysław Ogrodziński podarował MWiM w Olsztynie zespół prawie 4400 negatywów małoobrazkowych wykonanych w latach 1947 – 1970.

Fotografie pochodzą z wyjazdów studyjnych, turystycznych, przedstawiają miasta, krajobrazy, zabytki architektury i wydarzenia z życia społecznego mieszkańców regionu Warmii i Mazur.

Fotografie Lidzbarka Warmińskiego pochodzące z lat 50. są w tym zbiorze najstarsze, ale zespół dotyczący Lidzbarka Warmińskiego liczy prawie 500 zdjęć i kończy się na latach 70.

Oprócz fotografii dokumentujących miasto, zamek, są też zdjęcia pokazujące odradzające się życie kulturalno-społeczne.

— Na wystawie pokazujemy specjalnie wykonane i opracowane w Pracowni Fotografii MWiM duże odbitki z małoobrazkowych negatywów firm ORWO, czy słynnego bydgoskiego FOTON-u, razem 48 fotografii — mówi Małgorzata Jackiewicz-Garniec.

Władysław Ogrodziński (1918-2012) to historyk, autor powieści (pseud. Stefan Sulima), reportaży, esejów i antologii, redaktor, organizator nauki, działacz kulturalny. Honorowy Obywatel Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego. Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie latach 1970-1983.

Lidzbark Warmiński w latach 50. w fotografii Władysława Ogrodzińskiego

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Turystka #2690561 | 83.31.*.* 1 mar 2019 17:45

  Nie wiem czy były te sklepy, ale wiem, że Wysoka Brama była w o wiele lepszym stanie niż teraz tj 2019 r. Codziennie przechodząc prze nią jestem coraz bardziej załamana. Więcej dziur w murze "wykradzione" z dołu cegły. MAM PYTANIE: wiem, że jest w prywatnych rękach ale co na to KONSERWATOR ZABYTKÓW I TO NIE TYLKO Z OLSZTYNA? Zabudowa murów obronnych itp. W Lidzbarku Warmińskim były 3 Bramy : DOBROMIEJSKA, MŁYŃSKA i WYSOKA. Do dziś zachował się tylko fragment tej trzeciej Wysokiej Bramy - 4 piętrowa budowla w stylu gotyckim pochodząca z 1532 r. posiadająca dwie półokrągłe baszty. Dziś wygląda jak obraz nędzy i rozpaczy. Właściciel obiekty ma w nosie o zadbanie o nią ale chyba jest przepis co do zmuszenia go do zwrotu za przysłowiową złotówkę ewentualnie o natychmiastowe wzięcie się za remont. Dodam, że kiedyś tam był hotel PTTK, a dziś służy gołębiom. Inne miasta umiały zadbać o swe zabytki tu nie. DLACZEGOOO!!! Miasto ma być turystyczne tylko w nim można spędzić góra 1-2 dni jako turysta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. King #2682112 | 37.47.*.* 15 lut 2019 15:36

  Czy BIEDRONKA i LIDL, wtedy były w tych samych miejscach co teraz????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages