W Lidzbarku Warmińskim odbyły się dwa turnieje zapaśnicze

2019-01-21 11:10:54(ost. akt: 2019-01-22 11:05:13)

Autor zdjęcia: Marcin Dalecki

W hali sportowej przy ulicy Wierzbickiego w Lidzbarku 19 stycznia odbyły się Mistrzostwa Województwa Kadetów i Juniorów w zapasach w stylu klasycznym oraz Otwarty Turniej Młodzików w zapasach w stylu klasycznym i Młodziczek w stylu wolnym.
W turnieju wzięło udział 106 zawodników z 12 klubów: LUKS WARMIA (Lidzbark Warmiński), LUKS ISKRA (Drogosze), UKS OLIMP (Kętrzyn), UKS SOKÓŁ (Nowe Miasto Lubawskie), GLKS ORZEŁ (Karolewo), MLKS SOKÓŁ (Lubawa), ZKS OLIMPIA (Elbląg), KS BUDOWLANI (Olsztyn), GSZS RYBNO (Rybno), LUKS ORLIK Nawiady (Piecki) oraz gościnnie FUNDACJA MORENA (Żukowo) i UKS TALENT BIAŁOŁĘKA (Warszawa).

Walki zapaśnicze poprzedził pokaz, a zarazem rywalizacja akrobatyczna o nagrodę ufundowaną przez pana Grzegorza Statkiewicza, którą zdobył Maciej Szmyd GLKS ORZEŁ (Karolewo).

Rywalizowano w kategoriach wiekowych: junior, kadet, młodzik, rywalizowały też młodziczki. Podział na wagi był nietypowy, ale był to zabieg techniczny, by równomiernie rozlokować zawodników w turnieju. Bo choć medale mistrzostw województwa mają swoja rangę, to nie ulega wątpliwości, ze jest to etap przygotowań do bardziej prestiżowych krajowych imprez i tu każde odstępstwo, które przyniesie korzyści szkoleniowe jest usprawiedliwione. Turniej miał charakter otwarty.

Z zaproszenia skorzystali m. in. klasycy z Żukowa i Białołęki, którzy okazali się wymagającymi przeciwnikami i w grupie młodzików często stawali na najwyższym stopniu podium.

W sumie aż 11 tytułów zdobyli zapaśnicy Warmii Lidzbark Warmiński, po trzy wywalczyły: Olimp Kętrzyn, GSZS Rybno, Białołęka , Żukowo, po dwa: Budowlani Olsztyn, Orzeł Karolewo, Iskra Drogosze, po jednym: Sokół Lubawa i Sokół Nowe Miasto Lubawskie.

W kategorii juniorów LUKS Warmia zdobył 8 medali. Jakub Walczyński zajął pierwsze miejsce do 63 kg. W wadze do 67 kg drugie miejsca dla Przemysława Opolskiego, a na najniższym stopniu podium znalazło się ex aequo dwóch zawodników LUKS: Gabriel Kościeniewicz i Dawid Kapuściński.

Trzecie miejsce także dla Norberta Kościeniewicza (waga 72 kg). Całe podium zajęli zawodnicy LUKS w wadze 82 kg. Złoty medal zdobył Piotr Szczerbik, srebrny Grzegorz Borkowski, a brązowy Paweł Herman.

W klasyfikacji zespołowej juniorów LUKS Warmia Lidzbark Warmiński z dorobkiem 46 punktów zajął pierwsze miejsce wyprzedzając aż o 30 punktów drużynę z Lubawy (MLKS Sokół).

W kategorii młodzików do 39 kg wspólnie trzecie miejsce zajęli Tomasz Sawoniuk i Bartosz Sobolewski. Jakub Sosnowski zajął pierwsze, a Norbert Welc drugie miejsce do 45 kg. Również w wadze 52 kg na najwyższym stopniu podium stanął zawodnik LUKS: Teodor Sadowski.

W wadze do 53 kg to również dominacja zawodników z Lidzbarka Warmińskiego: drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Kamil Boiwka i Kacper Parszuta. W wadze 57 kg i 75 kg złoto zdobyli Wiktor Ruszyński i Wojciech Pupkiewicz. Dodatkowo w wadze 75 kg brąz zdobył Nikodem Kress.

Młodziczki spisywały się równie dobrze jak młodzicy, a potwierdzeniem tego są dwa zwycięstwa (Wiktoria Trawińska - 54 kg i Aleksandra Bartczak — 58 kg).
W kategorii kadetów swoje zawody wygrywali Rafał Wangin (55 kg), Cyprian Kowalik (60 kg) i Dawid Kapuściński (65 kg).

Miejsce niżej zajęli ich koledzy z zespołu: Jakub Walczyński (65 kg) i Igor Fesnak (71 kg). W klasyfikacji drużynowej (młodzicy, młodziczki i kadeci) LUKS Warmia zajął pierwsze miejsce gromadząc 82 punkty. Drugi GSZS Rybno miał 7 punktów mniej.

Warto przy okazji wspomnieć, że część lidzbarskich zawodników ćwiczy pod opiekuńczymi "skrzydłami" Młodzieżowego Domu Kultury. Natomiast Mistrzostwa Województwa Kadetów i Juniorów w zapasach w stylu klasycznym odbyły się pod patronatem Starosty Lidzbarskiego Jana Harhaja, a Otwarty Turniej Młodzików w zapasach w stylu klasycznym i Młodziczek w stylu wolnym pod patronatem Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego.