Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Niezwykła opowieść o Lidzbarku [ZDJĘCIA]

2019-01-02 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-02 13:45:50)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

"Lidzbark Warmiński. Opowieść o mieście" to album fotograficzny, który miał swoją premierę 19 grudnia 2018 roku w lidzbarskim zamku. Autorem zamieszczonych w nim pięknych fotografii jest lidzbarczanin Radosław Niemczynowicz.

We wstępie tego niezwykłego wydawnictwa czytamy: "Album powstał w roku ważnych jubileuszy: 710-lecia nadania praw miejskich Lidzbarkowi Warmińskiemu i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W założeniu nie miał być typowym spojrzeniem na to ważne miasto Warmii, lecz przede wszystkim próbą odczytania jego wyjątkowości. Zawarto w nim trzy spojrzenia, trzy historie i trzy refleksje:

— esej prof. Zbigniewa Mikołejki, swego rodzaju czarno-biały film, ukazujący powojenne miasto pełne traum oraz powikłanych losów ludzi i miejsc, ale z ciepłym, optymistycznym spojrzeniem ze współczesnej perspektywy;
— szkic Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, kustosz lidzbarskiego zamku — refleksję pełną kolorów z dzisiejszego życia tego światowej klasy zabytku, stanowiącego serce miasta, który uwarunkował jego historię, oraz Lidzbarka widzianego z zamkowej perspektywy;

— fotografie Radosława Niemczynowicza, głównego autora albumu, łączące swoją różnorodnością te dwa światy — historię i współczesność — w urzekający portret miasta.
Inspiracją do stworzenia albumu były właśnie fotografie, powstające od paru lat — będące subiektywnym, głęboko osobistym i artystycznym spojrzeniem na rodzinne miasto ich autora.

Te zdjęcia nie dają się podpisać. Przemawiając nastrojem, kolorem, lub czarno-białą stylistyką, uchwyconą chwilą dnia czy nocy z życia miasta, tworzą jego wyjątkowy portret."
Spotkanie promocyjne, które odbyło się w Muzeum Warmińskim, prowadziła Anna Puszcz, dyrektor Oranżerii Kultury Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2653965 | 83.31.*.* 2 sty 2019 19:37

    Wspaniale. uwielbiam książki. Mam tylko jedno pytanie bo poza książkami papierowymi i netem nasza Wysoka Brama zniknie z miasta. Ten temat jest okazją by zwrócić uwagę na cenny zabytek.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages