Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Chciałbym byśmy byli stolicą Warmii

2018-12-24 10:16:41 (ost. akt: 2018-12-24 10:38:05)
Jacek Wiśniowski

Jacek Wiśniowski

Z Burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego Jackiem Wiśniowskim rozmawiamy o bogatych planach inwestycyjnych miasta, dotyczących nie tylko infrastruktury uzdrowiskowej, ale też innych działań, które sprawią, że będzie nam się żyło jeszcze lepiej.

— Jakie miasto prowadzi działania prospołeczne?

— Do działań prospołecznych chciałbym zaliczyć elementy związane z aktywizacją różnych grup społecznych, a mamy w naszym mieście sporo organizacji, które działają w sferze sportowej, artystycznej, a także grupy inicjatywne, wykonujące też inne zadania, dlatego chciałbym wprowadzić inicjatywę obywatelską.

— Mamy już budżet obywatelski, a czym jest wspomniana przez pana inicjatywa obywatelska?

— Fundusz Obywatelski jest wspaniałym narzędziem do tego by aktywizować społeczeństwo. Polega na tym, że pomysł jest popierany przez szerszą grupę ludzi, a inicjatywa obywatelska to pomysł jednego mieszkańca, który do nas będzie można przysłać i komisja powołana do spraw inicjatyw obywatelskich będzie ten pomysł analizowała. Chodzi tu o bardzo małe projekciki, które można wprowadzić w małych obszarach naszego życia. To uzupełnienie budżetu obywatelskiego ale w mniejszym zakresie. Każdy "Kowalski" może swój pomysł wysłać do urzędu, a my przekażemy go komisji.

— Komisja będzie się składała z radnych, urzędników?

— Na pewno będą w niej urzędnicy i radni oraz przedstawiciele różnego rodzaju organizacji, stowarzyszeń. Chodzi o to, by w jej skład weszli ludzie z różnych środowisk. Chcemy, aby obywatel był nie tylko beneficjentem, ale też decydującym. W 2019 roku będziemy się starali tę inicjatywę obywatelską wprowadzić na obrady rady miasta, zabezpieczyć środki finansowe na 2020 rok i wprowadzić ją w życie.
W dużej mierze staramy się rozwinąć sferę infrastrukturalną, związaną z możliwością pracy społecznej, czy też w różnego rodzaju stowarzyszeniach z wykorzystaniem infrastruktury miejskiej, dlatego budujemy Ośrodek Aktywizacji Zawodowej, gdzie będą następne miejsca do aktywizacji społecznej i warsztaty zawodowe. Chcielibyśmy by społeczeństwo było tym elementem, który jest najważniejszy w rozwoju naszego miasta.

— Co ten Ośrodek Aktywizacji Zawodowej właściwie będzie robił? Mówiąc w prost — co tam się będzie działo?

— Będzie to miejsce, gdzie osoby wykluczone zawodowo, mieszkańcy naszego miasta będą mogli przede wszystkim nabywać nowe umiejętności zawodowe.

— Czyli będą tam kursy, warsztaty itp. szkolenia?

— Tak, ale wychodzimy z założenia, że potrzebne są nie tylko same praktyczne umiejętności. Oczywiście nauka rzemiosła jest istotna, ale też bardzo ważny jest sposób myślenia. Dlatego będą się tam odbywały również różnego rodzaju warsztaty z psychologiem. Mamy bowiem bardzo dużo wrodzonych umiejętności ale nie zawsze jesteśmy ich świadomi i nie zawsze też chcemy je wykorzystywać.

— A jakie będą warsztaty? Do jakich zawodów będą przystosowywały?

— Przede wszystkim takie, które będą wpływały na rozwój naszego miasta. Szczególnie te związane z turystyką, uzdrowiskiem, sportem, sztuką, kulturą. Będziemy reagowali na to co się będzie działo w mieście, trudno też nam teraz wymienić wszystkie kierunki i projekty, bo nasze miasto dość dynamicznie się zmienia i praktycznie co roku musimy się dostosowywać.

— Czy dobrze rozumiem? Na przykład, kiedy powstaje jakieś miejsce, gdzie będą wykonywane masaże to zrobicie wtedy kursy dla masażystów?

— Tak można powiedzieć, dlatego staramy się bardzo aktywnie patrzeć na to co się zmienia się w naszym otoczeniu. I nie tylko w naszym mieście, czy regionie, ale także staramy się reagować na to, jak się zmienia np. gospodarka w naszym kraju. Badamy jakie elementy są możliwe do wdrożenia w naszym mieście.

— A co z seniorami?

— Chcemy kłaść duży nacisk na politykę senioralną, dlatego weszliśmy w programy Wojewódzkiej Karty Seniora. Dalej będziemy angażowali się w ten projekt, ale też chcielibyśmy wejść jak najszybciej w struktury organizacyjne Ogólnopolskiej Karty Seniora. Będziemy też chcieli zmienić strukturę organu doradczego seniorów na Radę Seniorów. Będziemy nadal prowadzili konsekwentnie politykę, która będzie aktywizowała tę bardziej doświadczoną, dojrzalszą część społeczeństwa. Planujemy np. kolejną Senioriadę, bo widzimy, że jest taka potrzeba.
Następnym elementem prospołecznym, który chciałbym rozwijać, to kontynuowanie programu "Lidzbark Warmiński bez wad postawy". To bardzo ważne, bo dotyczy zdrowia najmłodszych mieszkańców.
Poza tym chciałbym oddać więcej władzy i marzy nam się jeszcze intensywniejsze zaangażowanie organizacji pozarządowych, naszych stowarzyszeń.
Kolejnym elementem związanym z działaniami prospołecznymi są na pewno spotkania z mieszkańcami, które odbywają się na przełomie stycznia i lutego. Można na nich poznać nasze plany, na przykład inwestycyjne, rozwojowe miasta. Można też na tych spotkaniach zadawać pytania, dyskutować, podsuwać pomysły. Serdecznie na nie zapraszam. Chcemy nadal jak najściślej współpracować ze społeczeństwem. Dostosowaliśmy godziny spotkań z burmistrzem w urzędzie do potrzeb osób pracujących do godz. 15:00 i teraz te spotkania odbywają się w poniedziałki w godzinach od 13:00 do 16:00.

— Do działań prospołecznych można też zaliczyć walkę z barierami architektonicznymi?

— Tak. To bardzo istotne, oczywiście cały czas taką walkę toczymy. Sukcesywnie usuwamy bariery architektoniczne w naszym mieście, aby osoby jeżdżące na wózkach, ale i rodzice wożący w wózeczkach swoje małe dzieci mogli się poruszać swobodnie i wygodnie po Lidzbarku Warmińskim. Tych działań prospołecznych prowadzimy dużo, długo można o nich rozmawiać.

— Przejdźmy więc do tematu Strefy Ekonomicznej.

— Najprawdopodobniej na początku 2019 roku ruszymy z budową publicznej drogi wewnętrznej, która zwiększy aktrakcyjność tych terenów. Trzeba tu dodać, że w większości działki są już sprzedane. Budowa drogi wewnętrznej będzie sprzyjała lepszej komunikacji. Mamy nadzieję, że niedługo zaczną się budować zakłady, które postanowiły tam zainwestować.

— Jakie planujecie inwestycje na terenie samego miasta?

— Z istotnych inwestycji planowanych w naszym mieście, które chcielibyśmy jak najszybciej przeprowadzić, to przebudowa ulicy Dąbrowskiego, budowa nowej drogi łączącej ul. Dąbrowskiego z ul. Spółdzielców, a także budowa nowej drogi, łączącej ulice Piłsudskiego i Olsztyńską. W dużej mierze jest to związane z planowanymi inwestycjami na tych obszarach. Chcemy też uzbroić tereny za ciepłownią Veolia. To teren przeznaczony na budynki mieszkalne.
Naszym marzeniem byłoby wykonanie rewitalizacji mostu kolejowego na końcu ul. Astronomów, żeby wykorzystać go do celów komunikacyjnych, czyli połączenia drogi 51 z osiedlem Astronomów. To marzenie też się może spełnić.
Przy ulicy Polnej zaś chcielibyśmy wybudować pełnowymiarowe boisko sportowe z zadaszeniem i kompleks sportowo-rekreacyjny (sala konferencyjna, miejsca noclegowe itp.) z parkingiem na sto miejsc. Nigdzie w okolicach nie ma boiska z zadaszoną murawą. Taki obiekt pozwoliłby nam jako miastu zarabiać.
Chcemy wybudować farmę fotowoltaiczną przy ul. Olsztyńskiej w partnerstwie publiczno-prywatnym, która by zabezpieczyła energię na potrzeby naszych jednostek, między innymi szkół, żeby zmniejszyć koszty utrzymania miasta. Planujemy wymianę wszystkich punktów oświetlenia ulicznego w mieście na energooszczędne, na razie tylko połowa jest wymieniona.
Chcemy również stworzyć dwie linie komunikacji miejskiej na bazie autobusów elektrycznych lub wykorzystujących paliwa ekologiczne. Powstaną punkty ładowania pojazdów elektrycznych i rowerów. Mamy sporo pomysłów.

— Lidzbark Warmiński ma się stać uzdrowiskiem, a jak uzdrowisko to ekologia. Co w tym temacie robicie, bo powietrze musi być czyste w naszym mieście.

— Mamy pełną świadomość tego, że ekologia jest naszym źródłem rozwoju gospodarczego miasta. Kontynuujemy i planujemy rozszerzenie programu dofinansowania wymiany źródeł ciepła i przejście całkowite na ogrzewanie ekologiczne na przykład z użyciem gazu. Wstąpiliśmy też do sieci miast NAZCA (Miasta dla Klimatu). W Polsce jest tych miast sto. Na Szczycie COP24 podpisałem deklarację katowicką. A jeśli chodzi o uzdrowisko, to z początkiem roku ruszymy z budową infrastruktury uzdrowiskowej. Będzie to pierwszy etap uzdrowiska, czyli uzbrojenie terenu, doprowadzenie instalacji wodno-ściekowej budowa tężni, placu zabaw, parkingu, promenady itp. Mamy te w planach elementy uzupełniające infrastrukturę uzdrowiskową na terenach przylegających do Term Warmińskich. Będą to obiekty rekreacyjne, na przykład ciągi zjazdowe dla narciarzy, tory saneczkowe, a latem trasy rowerowe.
Planów mamy dużo. Jak nam się uda zrealizować to wszystko co planujemy, to wiem, że nasze miasto będzie bardziej przyjazne mieszkańcom oraz turystom i nowoczesne, a z drugiej strony dbające o historię i tradycję. Chciałbym abyśmy wrócili do określania Lidzbarka Warmińskiego jako stolicy Warmii.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gość #2649722 | 77.253.*.* 26 gru 2018 12:27

  Szkoda tylko, że pozom życia przeciętnych mieszkańców z roku na rok się pogarsza. Drogie mieszkania, żałośnie niskie pensje... to nie wróży nic dobrego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #2649426 | 77.253.*.* 24 gru 2018 22:04

  A ja bym chciał by mieszkańcy miasta i powiatu Lidzbark Warmiński żyli w końcu na godnym poziomie, mieli dostęp do tanich mieszkań i zarabiali godziwe pieniądze... To, co teraz się dzieje woła o pomste do nieba... Oby w tej mieścinie w końcu GODNIE się żyło - Wszystkim, nie garstce... wesołych świąt...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages