Wieczornica w bieli i czerwieni

2018-12-12 14:08:29(ost. akt: 2018-12-12 14:12:54)

Autor zdjęcia: Mariola Karpowicz

W Szkole Podstawowej nr 1 w Lidzbarku Warmińskim 28 listopada miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Uczniowie, pod czujnym okiem pani Hanny Skorynko i pani Marioli Karpowicz, przygotowali słowno-muzyczne spotkanie poświęcone 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na które zaproszono rodziców.
Popołudniowy występ był podsumowaniem dotychczasowych działań podejmowanych w tym roku szkolnym.

Wśród nich warto wymienić konkursy piosenki patriotycznej, plastyczne czy literackie. We wrześniu uroczyście wypuszczono także 100 białych i czerwonych balonów, a na spotkanie upieczono sto pysznych babeczek. Wszystko po to, by uczcić tę ważną dla każdego Polaka rocznicę.

Mogliśmy też przenieść się w czasie i dotknąć skrawka historii Polski, by prześledzić nasze drogi wiodące do ukochanej wolności.

Prowadzący inscenizację narratorzy rozpoczęli tę historyczną podróż od 1772 roku, kiedy Polska znikła z mapy Europy.

Później przypomniano nam XIX-wieczne powstania narodowe, by ostatecznie skupić naszą uwagę na wydarzeniach związanych z I wojną światową.

"Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie". Te słowa Józefa Piłsudskiego szczególnie mocno wybrzmiały w świadomości zgromadzonych gości.

Opowiadanej historii o dziejach naszej Ojczyzny towarzyszyły wyśpiewywane przez uczennice pieśni patriotyczne, takie jak m.in.: "Rota", "Pierwsza Kadrowa" czy "Wojenko, wojenko".

Niestety krwawe karty naszej przeszłości pokazały, że o wolność przyszło nam jeszcze walczyć w czasie II wojny światowej.

Wysłuchaliśmy "Elegii o chłopcu polskim" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wzruszającej opowieści o "jasnym syneczku" pozbawionym snów i marzeń, ale pełnym odwagi i miłości do Ojczyzny, za którą oddał życie.

Uczniowie naszej szkoły znają historię Polski. Udowodnili to, pisząc piękne wiersze o patriotyzmie. Oto jeden z nich, autorstwa Anieli Kurasz, także wygłoszony w czasie listopadowej "Wieczornicy":

Polska, niczym Feniks z popiołów, wstała,
I nigdy się nie poddała.
Podniosła się, czerwienią jeszcze czerwieńszą,
Kochała, bielą jeszcze bielszą.
Z bukietem róż w bieli i czerwieni,
Nadzieję nam dała i światło jej płomieni.
A my, co ją kochamy, mamy za zadanie
Chronić ją i podtrzymywać nieustannie.

Z kolei zaśpiewane przez uczennice "Mury" Kaczmarskiego oraz "Żeby Polska była Polską" Pietrzaka przypomniały widzom najnowszą historię naszego kraju — powstanie "Solidarności".

Listopadowe spotkanie w szkole było naszym hołdem oddanym tym, którzy walczyli o wolną Polskę i tworzyli ją dla nas. A my będziemy ją "chronić i podtrzymywać nieustannie".

Uroczystość przygotowały klasy: Vc, VIa, VIIa i VIIb. Zaangażowanie dzieci i ich postawa dostarczyły wszystkim widzom niezapomnianych wzruszeń.
Małgorzata Napiórkowska


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MAK

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5