środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

POETYCKI KRAJOBRAZ KASSA [ZDJĘCIA]

2018-12-06 14:15:12 (ost. akt: 2018-12-06 14:18:25)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W jesienny wieczór do Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Oranżerii Kultury zawitał znamienity człowiek, który nade wszystko miłuje poezję i używa jej do opisywania bytu oraz uczuć. Poeta i eseista – Wojciech Kass, bo o nim mowa, jest także opiekunem merytorycznym Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu.

Najnowsza publikacja Kassa nosi tytuł Tak. Trzy eseje o poezji. Bo cóż można powiedzieć o poezji XXI wieku społeczeństwa informacyjnego i czy ktoś ją jeszcze czyta?

Otóż dwa spotkania, które odbyły się z poetą nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi, za to z powodzeniem zapraszają do czytania strof!

Poeta spotkał się z maturzystami Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych.

Spotkanie młodych ludzi z Kassem jest kontynuacją cyklu Skąd Przyszliśmy Dokąd Zmierzamy kierowanego wyłącznie do maturzystów.

Spotkania te są pretekstem do samopoznania przed wyborem drogi życiowej po otrzymaniu świadectwa dojrzałości.

Temat wiodący spotkania brzmiał: „Tęsknota strofy do katastrofy i katastrofy do strofy”. „Świat jako strofa” - proponuje gość poeta.

„A ty w tej strofie się rodzisz, zastając strofikę mowy, umeblowanego pokoju, klatki schodowej, domu, krajobrazu, okolicy, strofikę rzeczy i zjawisk, a wszystko jest większe, głębsze od ciebie”.

Przywilejem młodości jest odrzucanie schematów – również tradycji. Niemniej ostatecznie to ona, tradycja, pozwala nam wzrastać, otwierać się na zmiany, budować siebie – jednostkę niepowtarzalną! Dialog pokoleń jest zawsze inspirujący i to dla obu stron oraz wymaga odwagi.

Na kameralnym wieczornym spotkaniu w Salonie Literackim dorośli słuchali uważnie słów poety. Momentami słychać było Wojciecha Kassa i ciszę. Zasłuchanie było ogromne.

Słuchaliśmy zarówno fragmentów poezji autorskiej gościa, jak i tekstów nawiązujących do Różewicza, Miłosza Rilkego. Coraz rzadziej snujemy opowieści o życiu.

W kulturze celebryckiej osoba znana pisze książkę. Pisarz w odróżnieniu od celebryty umie nazwać to co pisze – nowelę, esej, powieść.

Prawdziwe dzieła sztuki trwają w przemijaniu np.: Kaplica Sykstyńska, obrazy van Gogha, piramidy egipskie.

Dziś bardziej liczy się kolekcjonerski rynek sztuki niż ona sama. Widzenie aktu twórczego przez Wojciecha Kassa - do przeczytania Tak.

Trzy eseje o poezji – wspaniały przyczynek do rozmowy o poezji i życiu. „Nie mają Państwo wrażenia, że przestajemy rozmawiać?” pyta poeta publiczność w Oranżerii.

Obecni na spotkaniu mieli odwagę podjąć dialog o wymiarze jedności bytu i poezji.

Zimowa pora roku sprzyja czytaniu książek i rozmowie o nich. Zatem zapraszamy do Salonu Literackiego w Oranżerii Kultury już w styczniu 2019 roku.


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages