Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

TWÓRCZOŚĆ JACKA KACZMARSKIEGO W ORANŻERII

2018-11-28 14:48:31 (ost. akt: 2018-11-28 14:57:08)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

22 listopada w Oranżerii Kultury odbyło się spotkanie w Salonie Literackim, poświęcone twórczości poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Tematyka została wybrana przez bywalców poprzedniego Salonu Literackiego, by uczcić zarówno 100 rocznicę odzyskania Niepodległości, jak też 14 rocznicę śmierci "barda Solidarności".

Jacek Kaczmarski — jeden z najważniejszych artystów współczesnej Polski, przez 25 lat na scenie zdążył napisać ponad 600 wierszy, dwa libretta i 5 powieści.

Pozostaje jednak najbardziej znany jako twórca piosenek, w których tekstach szczególnie zwracają na siebie uwagę dwie kwestie: wysmakowana ironia oraz umiejętność bardzo plastycznego opowiadania.

Niewątpliwie wpłynęło na to niezwykle staranne estetyczne wychowanie w domu rodzinnym. Kaczmarski był mistrzem w pisaniu o obrazach. Teksty piosenek układał w programy, z których wymienić należy chociażby “Mury”, “Raj” czy “Muzeum”.

Artysta, ze swej natury nie będąc człowiekiem skłonnym do okazywania uczuć, jako wykonawca odkrywał przed słuchaczami swoją drugą naturę — pełną ekspresji, co było niewątpliwym szokiem dla osób znających Go na co dzień.

Listopadowy Salon Literacki był spotkaniem międzypokoleniowym, którego goście, w zależności od wieku, różnie odbierają twórczość poety. Cieszy fakt, że wśród wykonawców znalazły się też duety rodzinne, w których starsi przekazują dzieciom miłość do twórczości niezwykłego człowieka.

Kaczmarski uważał siebie przede wszystkim za poetę, a dopiero w dalszej kolejności za pieśniarza.

Na naszym spotkaniu nie mogło więc zabraknąć słowa. Wiersze barda czytali uczniowie szkół średnich, uczestnicy pracowni teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury, nauczyciele i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Teksty były przeplatane piosenkami. Wśród nich nie mogło zabraknąć “emblematu” Kaczmarskiego, czyli "Murów".

Pieśń zabrzmiała kilkakrotnie tego wieczoru w różnym wykonaniu. Wysłuchaliśmy też innych utworów jak np. “Kasandra” w rodzinnym wykonaniu córki z ojcem (Julia i Rafał Zielińscy); “Obława” czy “Lekcja historii klasycznej”, które brawurowo zagrali i zaśpiewali Krzysztof Kraczyna z synem Adamem i Dariuszem Decem.

Nie tylko słuchaliśmy, ale śpiewaliśmy wspólnie piosenkę “Modlitwa o wschodzie słońca”, będącą credo tria “Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński” w czasie “Solidarności”.

Na koniec wystąpił Paweł Adamejtis, który ma na swoim koncie wiele nagród na festiwalach i konkursach piosenki. Wystąpił też w jednej z ostatnich edycji programu “Mam talent”. Podczas wieczoru wykonał 3 utwory: “Mury”, “Modlitwę o wschodzie słońca” i “Naszą klasę”, zachwycając siłą i barwą głosu.

Mamy poczucie, że spotkanie w Salonie Literackim, przypominające twórczość Jacka Kaczmarskiego, ożywiło wspomnienia z czasem jego największej popularności i na długo zagości w sercach słuchaczy.

Być może kolejną jesienią bądź zimą powrócimy do bogatej spuścizny Jacka Kaczmarskiego na prośbę bywalców Salonu Literackiego.

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages