Czwartek, 19 września 2019. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Czujka na straży bezpieczeństwa

2018-11-20 11:00:00 (ost. akt: 2018-11-20 11:24:09)
Spotkanie z zarządcami i administratorami budynków w siedzibie Straży Pożarnej

Spotkanie z zarządcami i administratorami budynków w siedzibie Straży Pożarnej

W ramach programu „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, którego celem jest uświadomienie społeczeństwa jak niebezpieczny jest tlenek węgla, 16 listopada odbyło się kolejne spotkanie z zarządcami i administratorami budynków.

Wychodząc naprzeciw zagrożeniom związanym z okresem grzewczym, czyli zwiększonym zagrożeniem pożarowym oraz niebezpieczną emisją tlenku węgla, kierownictwo lidzbarskiej komendy zaprosiło do wspólnych rozmów administratorów i zarządców budynków mieszkalnych wielorodzinnych, policjantów, kominiarzy, strażników miejskich oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lidzbarku Warmińskim.

W trakcie spotkania strażacy przypomnieli  i omówili obowiązki zarządców w zakresie przeglądów technicznych budynków oraz ochrony przeciwpożarowej. W oparciu o statystyki pożarowe ostatnich lat, przedstawili skalę zagrożenia związanego z pożarami sadzy nagromadzonej w przewodach kominowych.

Ten temat wywiązał gorącą dyskusję zwłaszcza, że w tym sezonie grzewczym przy działaniach strażaków związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych, obecna będzie także policja. Udział funkcjonariuszy policji będzie miał charakter typowo prewencyjny.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest monitoring oraz ustalenie przyczyn powstania pożarów sadzy w przewodzie kominowym.

Należy przypomnieć, że odpowiedzialność za stan przewodów kominowych ponoszą administratorzy, właściciele i użytkownicy budynków.

W sytuacjach, gdy zagrożone będzie zdrowie i życie współlokatorów, przez wyraźne i nagminne nieprzestrzeganie przepisów, wystawiane będą mandaty karne.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody kominowe opalane paliwem stałym tj. węgiel, drewno czyścimy co najmniej raz na kwartał, natomiast w przypadku spalania paliw typu gaz, olej co najmniej raz na pół roku. Przewody wentylacyjne należy czyścić, udrażniać nie rzadziej jak raz w roku.

Oficer prasowy lidzbarskiej komendy zapoznał ponadto zebranych z zagrożeniem, jakie stwarza tlenek węgla potocznie zwany czadem. Strażacy rekomendują stosowanie czujek tlenku węgla w lokalach mieszkalnych.

Zwracają także baczną uwagę na stan wentylacji w naszych domach, zwłaszcza w tych, w których następuję otwarty proces spalania tj. w przypadku pieców kaflowych, piecyków gazowych w łazience czy też kominków.

Warto wiedzieć, że przy sprawnie działającym systemie wentylacyjnym zagrożenie czadem nie istnieje.
Kpt. Tomasz Gowkielewicz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages