środa, 29 stycznia 2020. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej w Markajmach [ZDJĘCIA]

2018-11-14 15:50:11 (ost. akt: 2018-11-14 16:20:32)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej w Markajmach pod Lidzbarkiem Warmińskim odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę zawieszenia broni w 1918 roku.

Podczas uroczystości wspominano wszystkich żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie podczas I i II wojny światowej oraz żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi i poza jej granicami u boku towarzyszy broni z państwa Wspólnoty Brytyjskiej.

Na cmentarzu w Markajmach znajduje się kwatera Wspólnoty Brytyjskiej, która została oficjalnie oddana 16 maja 2014 roku i to przy niej właśnie odbywają się uroczystości związane między innymi z Dniami Pamięci Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

W Markajmach gościliśmy między innymi ambasador Nowej Zelandii Mary Thurston, brytyjskiego attache obrony w Polsce pułkownika Dominica Morgana, Brytyjskiego konsula honorowego w Gdańsku Marka Głuchowskiego oraz podporucznika Jamesa Brocklessa i grupę żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

W uroczystościach wziął udział starosta lidzbarski Jan Harhaj, a także burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski oraz współorganizator wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis.

Byli też oczywiście dowódcy lidzbarskich jednostek wojskowych, kombatanci, a wśród nich żołnierz Armii Krajowej porucznik Lucjan Deniziak.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kaiser Ulanen Regiment im. Krolowej Luise #2628761 | 91.63.*.* 21 lis 2018 23:23

  Pameitam ten Cmentarz w Markajmach z pierwszej polowy lat 60-tych XX wieku. Byl bardzo zanedbany, krzaki i jakies jezyny porastaly tak gesto, ze trudno bylo przejsc i dojrzec nagrobki. Dzis jak widac na zdjeciach to juz dosc zadbany i utrzymany. To jak sa zadbane Cmentarze, Pomniki po minionych epokach jest najlepszym testem diagnostycznym na pozim cywilizacji Nowych Gospodarzy i zadna sila tego nie zmieni. Tego Cmentarza nie zakladali Polacy gdyz powstal on w czasach pruskich. To dramat swiadczacy o niskim poziomie cywilizacyjnym jak Ktos dewastuje Pomniki, Cmentarze a przeciez tam w Lidzbarku ostatnio zdewastowanoa Pomnik poswiecony Zolnierzom Rote Armee jacy zgineli podczas wyzwalania Prus spod Nazizmu co jest jednak aktem Wandalizmu i ZDZICZENIA bo tak Kazdy postronny Obserwator to zakwalifikuje. Niestety ale to Prawda bolesna az do BULU.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2624766 | 16 lis 2018 10:43

  Na "Cmentarzy Rumuńskim" spoczęło w sumie ponad 2,5 tysiąca osób: Rosjan, Brytyjczyków, Serbów, Rumunów, Francuzów, Włochów, Belgów, oraz Niemców, dlaczego zajmujecie się tylko poległymi ze Wspólnoty Brytyjskiej? Brytyjczycy wcale nie stanowią największej grupy Obozu Jenieckiego i walk na tym terenie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages