Niedziela, 13 października 2019. Imieniny Edwarda, Geraldyny, Teofila

Biało-czerwone flagi nad Rogóżem

2018-11-12 11:00:00 (ost. akt: 2018-11-12 11:22:37)
Gminne Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Rogóżu

Gminne Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Rogóżu

Autor zdjęcia: materiały gminy Lidzbark Warmiński

Barwy biało – czerwone, powiewające flagi na wietrze i hymn Polski rozbrzmiewający w miejscowości Rogóż na długo zapadnie w pamięci uczestnikom Gminnych Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, która odbyła się 7 listopada 2018 r.

Uroczystość rozpoczęto mszą św. w Kościele Parafialnym p.w. św. Barbary w Rogóżu celebrowaną przez księdza dziekana Jerzego Rożentalskiego.

Okolicznościową homilię wygłosił kapelan Garnizonu Lidzbark Warmiński i Olsztyn ksiądz por. Marek Rycio. „Jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, będziem Polakami, to znaczy zachowamy Polską tradycję, język.
To znaczy, że sami będziemy stanowić o swoim losie, budować własną przyszłość, wychowywać nowe pokolenie w harmonii z Bogiem, z odwiecznymi wartościami”— tak podczas poruszającego kazania mówił ks. por. Marek Rycio.

We mszy uczestniczyły Poczty sztandarowe: 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Runowie, Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Kraszewie oraz Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Rogóżu.

Po nabożeństwie, zebrani, na czele z Reprezentacyjną Orkiestrą Dętą Gminy Lidzbark Warmiński, Wojskową Asystą Honorową 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego przeszli na plac przed Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rogóżu.

Podczas uroczystego apelu odsłonięto tablicę ku pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odsłonięcia dokonali: Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis, Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Sławomir Sadowski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jan Bobek oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Brygida Małeć.

Tablica została poświęcona przez proboszcza parafii ks. Jarosława Prusaczyka, pod którą delegacje złożyły kwiaty i wiązanki.

Kolejnym punktem apelu było zasadzenie dębu ku pamięci gen. Kazimierza Sosnkowskiego w ramach projektu „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej”. Jest to postać, która wywarła istotny wpływ na odzyskanie oraz utrwalenie niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Gen. Kazimierz Sosnkowski był bliskim współpracownikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na kartach historii zapisał się także jako człowiek, dzięki któremu na sztandarach wojska polskiego widnieje hasło „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Zasadzenia dębu dokonali: Prezes Związku Piłsudczyków RP o. Olsztyn, Pełnomocnik syna gen. Kazimierza Sosnowskiego - Waldemar Ziarek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bartoszyce reprezentujący Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie Zygmunt Pampuch oraz starsza wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Elblągu Mirella Nowińska.

Po uroczystym apelu poległych oraz oddaniu salwy honorowej przez kompanię reprezentacyjną 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego na znak setnej rocznicy odzyskania niepodległości, wypuszczono 100 biało – czerwonych balonów i następnie przeniesiono się na dalszą część uroczystości do sali gimnastycznej.

Wójt Gminy Fabian Andrukajtis z wielką dumą mówił o Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rogóżu, która od kilkunastu lat kształtuje postawy i wartości patriotyczne wśród młodego pokolenia.

Wspomniał także o pozostałych gminnych placówkach oświatowych, noszących imię wielkich Polaków, w których również podkreśla się patriotyzm i przywiązanie do historii.

Po oficjalnej części przyszedł czas na program artystyczny. Najwięcej emocji i wzruszeń wzbudził występ przedszkolaków i uczniów 1 klasy tańczących poloneza.

Zebrani gości mogli obejrzeć wystawę „Przyjaźń, która utorowała drogę Niepodległej” oraz wystawę patriotyczną poświęconą okresowi II Rzeczypospolitej.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. DE #2622009 | 87.205.*.* 12 lis 2018 13:22

    A tymczasem Polacy uciekają milionami za godnym życiem do dawneo zaboru czyli Niemiec. Ironia

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages