Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

SPOTKANIE ZE ZBIGNIEWEM GROCHOWSKIM W ORANŻERII KULTURY

2018-10-29 15:45:16 (ost. akt: 2018-10-29 15:45:59)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

5 listopada o godz. 18:00 Oranżeria Kultury zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Grochowskim - autorem książki "Historia Lidzbarka Warmińskiego. 710 zadań i rozwiązań w 710 rocznicę lokacji."

W 2018 r. przypada 710 rocznica uzyskania przez Lidzbark Warmiński praw miejskich. W przeszłości Lidzbark Warmiński (Heilsberg) pełnił zaszczytną rolę stolicy Warmii. To tu decydowano o losach regionu, ale tętniło też życie kulturalne.

Dzięki sławnym mieszkańcom zamku - miasto nazywane jest "grodem mężów znamienitych". To właśnie tu rezydowali m.in. Mikołaj Kopernik, Adam Stanisław Grabowski czy Ignacy Krasicki. Miasto przeżywało i ciężkie czasy; epidemie, pożary i wojny. To pod Lidzbarkiem rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew napoleońskich.

W tym ważnym dla miasta roku dostajemy do rąk książkę "Historia Lidzbarka Warmińskiego. 710 zadań i rozwiązań w 710 rocznicę lokacji."

Autor Zbigniew Grochowski (ur. w 1954 r. w Toruniu) to absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest historykiem i pisarzem.

Jeden z najbardziej znanych i cenionych pedagogów w rodzinnym mieście. Autor wielu publikacji (w tym ponad 20 książek) jako pierwszy ujmuje biografie Świętych i Błogosławionych oraz historie miast w testach.

Za swoją działalność na polu dydaktycznym i twórczość pisarską otrzymał wiele nagród i odznaczeń m.in. Nagrodę Ministra Edukacji (1995), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001), Nagrodę Prezydenta Torunia (2000 i 2005), nagrodę Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (2015).

To że spotkanie z Autorem niezwykłej publikacji odbędzie się w byłej siedzibie "Księcia Poetów Polskich" - Oranżerii Kultury niezmiernie nas cieszy.
Zapraszamy serdecznie
Bliższe informacje i zapisy: oranzeria@lidzbarkw.pl lub tel. 517 262 146
Organizatorzy


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages