Niedziela, 13 października 2019. Imieniny Edwarda, Geraldyny, Teofila

Lidzbarscy Lioni pomagają dzieciom

2018-10-30 10:00:00 (ost. akt: 2018-10-30 10:01:44)

W początkach października ruszyła kolejna akcja lidzbarskich Lionów – stowarzyszenia, którego priorytetem jest dostrzeganie problemów lokalnego środowiska i pomoc najbardziej potrzebującym. Tym razem pomyśleli o zdrowiu najmłodszych.

Najnowsza akcja Lions Club Krasicki w Lidzbarku Warmińskim dotyczy profilaktyki zdrowia wzroku u dzieci i młodzieży.

"Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy" — te słowa Jose Saramago oddają istotę problemu, z jakim boryka się duży odsetek ludzi z wadami wzroku. Jakość naszego życia zależy od wielu czynników, a jednym z istotniejszych jest właśnie wzrok.

To dzięki niemu człowiek poznaje świat, zjawiska nim rządzące i uczy się w tym świecie funkcjonować. Jak ważny jest prawidłowy wzrok w rozwoju dzieci i młodzieży, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

Wady wzroku wpływają na  samoocenę młodego człowieka, jego postępy w nauce i postawy psychofizyczne.

Projekt "Wzrok naszych dzieci", do którego włączył się Lions Club Krasicki w Lidzbarku Warmińskim, jest projektem ogólnopolskim, a lidzbarscy Lioni aktywnie uczestniczyli w wyborze sprzętu do bezdotykowego przesiewowego badania wzroku i sfinansowaniu jego zakupu.

Wybrano jeden z najlepszych aparatów do badania wad wzroku Welch Allyn Spot Vision Screener.

Urządzenie to ułatwia przeprowadzenie badań pacjentów niezależnie od wieku, koloru oczu czy innych czynników potencjalnie utrudniających test.

Umożliwia zarazem wskazanie takich wad wzroku, jak: miopię (krótkowzroczność), hiperopię (nadwzroczność), astygmatyzm (zamglony obraz), anisometropię (różnowzroczność), strabizm (zez), anizocorię (nierówność źrenic).

Głównym celem Lionów z Lidzbarka Warmińskiego jest bezpłatne przebadanie dzieci i młodzieży z naszego miasta i okolic pod kątem wad wzroku, których być może nie są świadomi.

Po przebadaniu uzyskuje się od razu gotowy wynik, który może być sygnałem dla rodziców, iż powinni udać się z dzieckiem do lekarza okulisty.

Lioni chcą pójść jeszcze o krok dalej i, w szczególnych przypadkach, dzieciom, u których zostanie stwierdzona wada wzroku i pochodzącym z mniej zamożnych rodzin sfinansować zakup okularów.

Pierwsze badania zostały już przeprowadzone w dwóch placówkach na terenie Lidzbarka Warmińskiego — w Przedszkolu "Miś" oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka — i objęły łącznie ponad 200 dzieci i młodzieży.

W kolejnym etapie badanie obejmie cały powiat lidzbarski.
Badania przeprowadzają przeszkoleni w tym celu członkowie klubu na czele z obecnym Prezydentem Lions Club Krasicki w Lidzbarku Warmińskim, inż. Andrzejem Smelkowskim.
Janusz Gawin
Past Prezydent LC Krasicki w Lidzbarku Warmińskim

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages