Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Trwają policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”

2018-10-24 10:00:00 (ost. akt: 2018-10-24 10:25:48)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Od pierwszego dnia szkoły lidzbarscy policjanci prowadzą cyklicznie działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Dzisiaj kilka słów ostrzeżenia dla rodziców i kierowców.

Działania „Bezpieczna droga do szkoły” rozpoczynają się z początkiem każdego roku szkolnego.

Policyjne patrole pojawiają się przy szkołach tuż przed pierwszym dzwonkiem, aby pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz tłumaczyć jak zachowywać się na drodze.

Policjanci pojawiają się przede wszystkim przed placówkami oświatowymi, które znajdują się w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Działania poprzedzone są kontrolami infrastruktury drogowej w rejonie szkół i przedszkoli. Policjanci już od połowy sierpnia sprawdzają m.in. stan utrzymania i czytelność istniejącego oznakowania pionowego i poziomego.

22 października od wczesnych godzin porannych policjanci pojawili się w rejonie szkół, prowadzili wzmożone kontrole pojazdów dowożących dzieci do szkół.

Kontrolowali sposób realizacji ustawowego obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach, czy jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Szczególną uwagę policjanci zwracali na kierujących oraz pieszych stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Policjanci przypominali najmłodszym podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach oraz sposób przechodzenia przez jezdnię.

POLICJA PRZYPOMINA

Aby każde dziecko bezpiecznie doszło do szkoły i wróciło z niej do domu przypominamy kilka podstawowych zasad:

Rodzicu!!!

Daj dziecku dobre wzorce. Nie pokazuj negatywnych zachowań na drodze.

Zadbaj o podstawową edukację dziecka z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nie zapomnij o elementach odblaskowych np. w ubiorze, tornistrze.

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Obowiązek korzystania z odblasków nie obowiązuje w strefie zamieszkania, gdzie pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami.

Pokaż dziecku drogę do szkoły. Wskaż przejścia, po których może przejść na drugą stronę ulicy i pokaż jak należy się wtedy zachować. Pamiętaj, że nie zawsze najkrótsza droga jest najbezpieczniejsza.

Kierowco!!!

Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia.

Zwolnij. Gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, zachowaj szczególną ostrożność. Pamiętaj, że w starciu z twoim samochodem dziecko nie ma żadnych szans na uniknięcie obrażeń.

Dowożąc do szkoły dziecko pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych.

Po zmianach wprowadzonych 15 maja 2015r. na przednim i na tylnym siedzeniu dziecko mające mniej niż 150 cm może być przewożone wyłącznie w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Wyjątkowo zezwala się na przewożenie w pojeździe na tylnym siedzeniu dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę (powyżej 36 kg) i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ.

Zezwala się również na przewożenie w pojeździe na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym, tak aby nie ograniczyć widoczności innym kierującym i pieszym przechodzącym przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej.
Informacja KPP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages