Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Dziękujemy za każde zebrane ziarno

2018-10-09 10:00:00 (ost. akt: 2018-10-10 09:23:28)
Gospodarstwo Rodzinne „Dar Ziemi” w Pilniku organizuje co roku dożynki

Gospodarstwo Rodzinne „Dar Ziemi” w Pilniku organizuje co roku dożynki

Autor zdjęcia: Barbara Kułdo

Gospodarstwo Rodzinne „Dar Ziemi” w Pilniku prowadzone jest od roku 1996 przez rodzinę dr. Andrzeja Legięcia i jego syna Pawła, zaś tradycja wspólnych dożynek jest kultywowana od 2006 roku. Dotrzymano jej także 30 września tego roku.

Na dożynki zaproszono gości, a wśród nich byli: Wójt Gminy Lidzbark Warmiński, Fabian Andrukajtis, sekretarz Starostwa Lidzbark Warmiński Henryk Brochocki, przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz siostry Pallotynki.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Wiejskiej, którą celebrowali proboszcz ks. Jerzy Rożentalski, który przywitał zebranych słowami:

— Witam wszystkich przybyłych szanownych gości, ale przede wszystkim państwa Legięć z dziećmi, wnukami, którzy chcą się z nami pomodlić, wspólnie podziękować Panu Bogu za dary ziemi, za tegoroczne zbiory. Gdyby nie wy, nie byłoby tej uroczystości. To nasza prywatna pilnicka uroczystość.
Dowodem na wzajemne wspieranie się w naszym świętowaniu dziękczynnym jest obecność wójta gminy Lidzbark Warmiński, przedstawicieli starostwa i KOWR, a także innych szanownych gości.

W homilii kapłan mówił o wdzięczności jako naturalnej potrzebie człowieka.

— To msza święta dziękczynna za tegoroczne zbiory, za tegoroczne żniwa. Gromadzimy się przed ołtarzem, aby na nim złożyć ofiarę dziękczynną Panu Bogu, innymi słowy, Boga uznać za dobroczyńcę, uznać za sprawcę dobra zebrania darów ziemi — mówił ksiądz Rożentalski. — Dziękować za żniwa, dziękować za zbiory mszą świętą, to nic innego, jak zasługi przyznać Bogu. Ziemia wydała swój owoc, a Bóg go pobłogosławił. Bóg dał nam zebrać te zbiory. Dziękujemy Bogu za pot, trud w pracy, który wkładamy po to, by ludzie mieli co jeść. Ciężka praca rolnika, sprawność maszyn, dobra pogoda, to cały sukces pracy rolnika... ale życie człowieka nie jest zależne od jego mienia. Jest przysłowie „Bez Boga ani do proga”. Możemy mieć najlepsze maszyny, kwalifikowaną ziemię. Jeżeli Bóg nie da słońca, deszczu, właściwej pogody, to czym to będzie? Trzeba tak pracować, jakby wszystko od nas zależało i tak się modlić do Boga, jakby to od Niego zależało. Dziękujemy za każde posiane ziarno, które zebraliśmy, za każdy promyk słońca, dziękujemy za każdą kroplę deszczu, za każdy powiew wiatru. Niech Bóg nam błogosławi.”

Następnie w procesji do ołtarza przyniesiono wieniec dożynkowy, kosze warzyw i owoców oraz chleb upieczony z tegorocznych plonów.

 Wniesiono także przepiękną chorągiew ufundowaną przez gospodarzy dożynek z obrazem "Jezu ufam Tobie" Siostry Faustyny, której relikwie są w pilnickim kościele. Proboszcz i gospodarze „Daru Ziemi” poświęcili złożone na ołtarzu dary.

Pod koniec nabożeństwa dzieci i wnukowie rodziny państwa Legięć poczęstowały wszystkich zgromadzonych dożynkowym chlebem. Zakończenie dorocznego dziękczynnego święta miało miejsce w zajeździe "Perła Warmii".
Rodzina państwa Legięć specjalizuje się w hodowli bydła i produkcji mleka wysokiej jakości, a także uprawą zbóż.
Barbara Kułdo

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages