Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Starosta Jan Harhaj z najlepszym wynikiem

2018-10-03 12:00:00 (ost. akt: 2018-10-03 12:28:52)
Jan Harhaj

Jan Harhaj

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Gazeta Olsztyńska prowadziła na swojej stronie internetowej plebiscyt "Tak czy nie dla władzy". W kategorii Starostowie najlepszy wynik w regionie (chodzi o stosunek głosów "tak" i "nie") osiągnął starosta lidzbarski Jan Harhaj.

— Myślę, że ten wynik osiągnąłem dzięki konsekwencji w działaniu — powiedział laureat. — Sądzę, że przez tyle lat zrobiliśmy dla powiatu bardzo dużo. Nasz budżet jest przede wszystkim budżetem inwestycyjnym. Termomodernizacja wszystkich budynków jednostek organizacyjnych powiatu w tym szkoły, szpital, młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, około stu kilometrów dróg, w tym pięć mostów i sześć rond, to wynik dobrej współpracy między samorządowcami powiatu.

Warto przypomnieć, że praca starosty lidzbarskiego jest doceniana, bo Jan Harhaj jest wielokrotnym laureatem plebiscytu na "Najpopularniejszego Samorządowca Regionu", który wygrywał najpierw jako radny Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego, a później jako starosta. Jest też wielokrotnym laureatem plebiscytu "Osobowość Roku".

Otrzymał także statuetkę "Kosyniera Przedsiębiorczości" i tytuł "Budowniczego Polskiego Sportu", a także przyznawany przez portal dobrzypolitycy.pl Certyfikat Dobrego Gospodarza oraz Certyfikat Aktywnego Gospodarza. Ostatnim wyróżnieniem lidzbarskiego starosty jest Honorowa Statuetka Związku Powiatów Polskich oraz tytuł "Samorządowca 20-lecia".

— To nagroda dla wszystkich, którzy czynnie "budują" nasz powiat — skomentował Jan Harhaj. — Dziękuję radzie powiatu, pracownikom urzędu starostwa oraz jednostek organizacyjnych — to przede wszystkim ich zasługa. Wspólną pracą osiągnęliśmy bardzo wiele, dlatego cieszę się, że ten owoc jest powszechnie doceniany.

W ten sposób gospodarz powiatu lidzbarskiego Jan Harhaj znalazł się wśród 20 wyróżnionych na około 400 starostów w kraju.
Droga do tych zaszczytów nie była krótka, ani prosta. Jan Harhaj nie jest lidzbarczaninem z urodzenia, ale z wyboru.

Pochodzi z Pasłęka, o którym pamięta i nadal wspiera swoje miasto. Jednak najwięcej pracy wkłada w powiat lidzbarski.

Do naszego powiatu trafił w roku 1977 jako młody chłopak, podejmując naukę w szkole weterynaryjnej. Tutaj, w naszym mieście, spotkał swoją przyszłą żonę Jolantę i został. Po szkole przez chwilę pracował w zakładzie mleczarskim, później otworzył małą gastronomię. Cały czas się kształcił, zdobył uprawnienia budowlane i zmienił zawód. W 1981 roku otworzył zakład ogólnobudowlany działający w strukturach Olsztyńskiej Wytwórczo-Usługowej Spółdzielni Pracy.

— W 1990 roku zlikwidowano zakłady zryczałtowane — wspomina Jan Harhaj. — W 1995 roku powołałem Przedsiębiorstwo Budowlane Harbud.

Działalność zawodowa nie przeszkadzała w aktywnej działalności społecznej. To właśnie Jan Harhaj spopularyzował w powiecie lidzbarskim karate kyokushin. Dzisiaj tę dyscyplinę sportową trenuje ok. 200 osób.

W młodości zaangażował się także w działalność harcerską — przyczynił się do powstania kręgu instruktorskiego przy Zespole Szkół Rolniczy w Lidzbarku Warmińskim. Później jako nieco starszy już mieszkaniec wszedł w struktury Ochotniczych Straży Pożarnych i dzisiaj jest Prezesem Zarządu oddziału Powiatowego Związku OSP (od 2011 roku). Przez kilka lat pełnił też funkcję prezesa Miejskiego Klubu Sportowego Polonia.

W roku 2002 Jan Harhaj wystartował w wyborach do Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego i... się nie dostał, ale zabrakło mu jedynie 12 głosów. O wiele lepiej poszło cztery lata później. Jako rady sejmiku mógł o więcej zrobić dla swojego powiatu.

Warto jednak cofnąć się jeszcze na chwilę do lat dziewięćdziesiątych, bo wtedy zapadały ważne dla kraju i naszego regionu decyzje.

— Chcieliśmy by powstał powiat lidzbarski — opowiada starosta. — To było bardzo ważne, bo dzięki temu Lidzbark Warmiński podniósłby swój status. Powstał tu sąd, prokuratura. Bardzo nam, działaczom na tym zależało. Do powstania powiatu lidzbarskiego przyczynił się między innymi obecny Poseł na Sejm Jacek Protas. Pomógł nam bardzo ówczesny Marszałek Sejmu Maciej Płażyński, który umożliwił nam kontakty z prof. Ministrem Jerzym Stępniem. Kiedy u nas powstawał powiat jeszcze nie wiedziałem, że kiedyś będę starostą.

Wyniki starosty, burmistrzów, wójtów z powiatu lidzbarskiego w plebiscycie "Tak czy nie dla władzy"

Kategoria Starostowie
1. miejsce w województwie Jan Harhaj
Kategoria Burmistrzowie
5. miejsce w województwie Jacek Wiśniowski
Ireneusz Popiel poza pierwszą 10.
Kategoria Wójtowie
5 miejsce w województwie Fabian Andrukajtis
6. miejsce w województwie Wiesław Tkaczuk

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages