Niedziela, 15 grudnia 2019. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Świętowali półwiecze swojej matury

2018-10-03 10:00:00 (ost. akt: 2018-10-03 10:37:32)
Zjazd maturzystów z 1968 roku w Lidzbarku Warmińskim

Zjazd maturzystów z 1968 roku w Lidzbarku Warmińskim

Całe dwa dni — 21 i 22 września w Lidzbarku Warmińskim obecnie 68-latkowie, absolwenci "Jagiellonki" świętowali pięćdziesięciolecie swojej matury. Zauważyli przy tym, że owe 50 lat to także połowa stuletniej niepodległości Polski.

Inauguracja obchodów miała miejsce w auli Liceum Ogólnokształcącego (LO).

Wspólnie z obecnymi uczniami uczestnicy jubileuszowego zjazdu wysłuchali wykładu gościa honorowego prof. dra hab. Zbigniewa Mikołejki, filozofa, religioznawcy i cenionego humanisty, również absolwenta LO z 1969 roku; temat: „Skąd przyszliśmy, dokąd zmierzamy”. Spotkanie prowadziła Anna Tkaczuk, dyrektorka LO.

Wieczorem tego samego dnia Anna Puszcz, dyrektorka Oranżerii Kultury, wraz z Wiesławem Szczepankiem, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Zjazdu, poprowadzili drugie spotkanie prof. Zbigniewa Mikołejki z „wiekowymi” maturzystami i lidzbarczanami, tym razem na temat „Lidzbark w latach 50 i 60-tych — spojrzenie filozofa”. Spotkanie zakończyła owacja dla wykładowcy i... lampka wina.

W sobotę „zjazdowcy” wzięli udział we mszy, odwiedzili LO, groby profesorów, a o godz. 11.00 zasiedli w sali Dantyszek w Hotelu Krasicki, gdzie odbył się zjazd „właściwy”.

Zaczęli głośnym akcentem: wysłuchaniem znanego przeboju Czerwonych Gitar „Matura” w wersji z 1968 i wersji koncertowej po 50 latach, zarejestrowanej w marcu 2018 roku w Warszawie. Wraz ze ślicznymi chórzystkami grupy Łajld z MDK, posiadającej już europejskie trofea, odśpiewali hymn Warmii.

Potem zostali powitani przez Aleksandrę Górecką-Ostrowską, reprezentującą dyrekcję Hotelu Krasicki, oficjalnego patrona zjazdu.

Waldemar Kozłowski, jeden z maturzystów, opowiedział, jak mieszkał w czasach szkolnych na Podzamczu, a „zjazdowcy” oglądając zdjęcia, porównali ówczesny z obecnym wygląd tego zabytkowego budynku.

Jako byłemu mieszkańcowi obsługa Hotelu przydzieliła na czas zjazdu pokój prawie dokładnie w tym samym miejscu, gdzie wówczas mieszkał.

Na zjazd z Polski i zza granicy przybyły 42 osoby. Udało się zgromadzić aż ponad połowę żyjących absolwentów tego rocznika "Jagiellonki".

Obecnością swoją zjazd zaszczyciło troje profesorów z tamtych czasów: Edmund Truszczyński, wychowawca jednej z trzech klas, historyk, Marian Pieklik, matematyk, i Irena Gorczyca, polonistka.

Wysłuchano sfilmowanego pozdrowienia prof. Anny Ogińskiej. Troje z nich to również byli dyrektorzy LO. Obecna też była Danuta Achrem, żona innego wychowawcy.

Uczczono pamięć nieżyjących dwojga wychowawców: romanistki Stefanii Kozłowskiej i wspomnianego geografa Michała Achrema oraz dziesięciu koleżanek i kolegów.

Refleksjami o szkolnych czasach i o życiu podzielił się prof. Zbigniew Mikołejko.

Uhonorowano dwoje odznaczonych Medalem Przyjaciela Miasta Lidzbarka Warmińskiego: Barbarę Ofman-Kułdo i Jerzego Wiśniewskiego.

Specjalne podziękowania z podpisami „zjazdowców” za integrowanie absolwenckiej społeczności otrzymały Zofia Sarna-Kącka i Irena Syrewicz-Truskowska.

Serdecznie przyjęto obecność i życzenia Anny Tkaczuk, obecnej dyrektorki LO. Wiesław Szczepanek, wyrażając wdzięczność Pani dyrektor, powiedział, że gdyby nie życzliwość, zaangażowanie i konkretna pomoc, ów zjazd nie tylko nie miałby tak uroczystej oprawy, ale być może w ogóle by się nie odbył.

W dalszej części wieczoru obecni obejrzeli fragmenty filmów ze zjazdów w 1995 i 2005 roku. Zrobili pamiątkowe zdjęcia przed zamkiem i rozpoczęli upojną biesiadę zajadając hotelowe przysmaki, wygłaszając toasty i szalejąc na parkiecie.

Opowieściom, serdecznościom, wzruszeniom, a nawet łzom nie było końca.

Na pożegnanie każdy maturzysta 1968 i gość otrzymał zestaw pamiątek z LO, Lidzbarka Warmińskiego i Hotelu Krasicki. Wielu absolwentów udało się na wieczorny spacer po bardzo odmienionym mieście.

Wymieniono kontakty i zaplanowano kolejne spotkania. Zapowiedziano obecność na zjeździe z okazji 65-tej rocznicy Liceum w 2020 roku.

Tej historycznej imprezie patronowały: Hotel Krasicki, Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka oraz Gazeta Lidzbarska.

Zjazd zorganizowali: Andrzej Klejnowski, Zofia Sarna-Kącka, Irena Syrewicz-Truskowska, Wiesław Szczepanek (szef Komitetu Organizacyjnego), Anna Tkaczuk, Maria Tyszkiewicz i Jerzy Wiśniewski.
Wiesław SzczepanekCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages