Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Inwestycje w Służbie Zdrowia

2018-09-26 09:00:00 (ost. akt: 2018-09-26 09:29:17)

fot. — Uważam, że trzeba dać szansę młodzieży na przebadanie — mówi starosta Jan Harhaj

fot. — Uważam, że trzeba dać szansę młodzieży na przebadanie — mówi starosta Jan Harhaj

Autor zdjęcia: Fot.archiwum

Kończy się kolejna kadencja samorządów. Jest więc okazja do podsumowań. Dzisiaj rozmawiamy ze starostą powiatu lidzbarskiego Janem Harhajem o kondycji naszego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Co przez ostatnie lata zrobiono i jakie są plany.

— W jakiej kondycji jest lidzbarski ZOZ, między innymi szpital? W naszym kraju nie każda placówka służby zdrowia ma się dobrze.

— Nasz szpital, tak jak każdy powiatowy w kraju, boryka się z kłopotami finansowymi, wynikającymi z podpisywanych kontraktów i oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia stawek za punkt usługi medycznej. My mamy wpływ na wydatki inwestycyjne i poprawę warunków leczenia pacjentów. Czynimy to z dobrym efektem. To wynik dobrej współpracy z gminami powiatu lidzbarskiego, które systematycznie wspierają finansowo szpital powiatowy w zakupach sprzętu. Przez ostatnie osiem lat sporo inwestowaliśmy w rozwój naszego ZOZ, wymienię choćby utworzenie ośrodka rehabilitacji dziennej w przychodni przy ul. 11 Listopada w Lidzbarku Warmińskim, wprowadziliśmy w szpitalu specjalistyczne usługi medyczne w zakresie urologii, kupiliśmy potrzebny do tego sprzęt. Co bardzo ważne, od roku 2011 pozyskaliśmy trzy ambulanse, w tym w 2016 dwa. Przez te lata ZOZ wzbogacił się też o taki sprzęt jak: RTG, USG, defibrylatory. ZOZ został zinformatyzowany. Inwestowaliśmy też w szkolenia średniego personelu, z których skorzystało 9 osób. Stale borykamy się z niedoborem kadr. Należałoby zmienić system kształcenia personelu medycznego oraz umożliwić ratownikom medycznym pracę na oddziałach. Szpital jest w pełni przystosowany do świadczenia usług osobom z niepełnosprawnościami. Niedawno podjęliśmy się też rewitalizacji parku przy szpitalu.

— Słyszałam, że w szpitalu ma powstać oddział opieki paliatywnej?

— Tak, takie mamy plany. Chcielibyśmy utworzyć oddział medycyny paliatywnej oraz powiatowy ośrodek opieki długoterminowej, na którą mamy opracowaną koncepcję, ponieważ widzimy taką potrzebę społeczną. Chcemy także wprowadzić programy profilaktyczne dotyczące raka prostaty oraz brodawczaka. Planujemy również w szpitalu powiatowym otwarcie podstawowej opieki zdrowotnej, czyli dziennej połączonej ze specjalistyką. Natomiast w Ornecie chcemy otworzyć poradnię urologiczną i pracownię RTG , na którą uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę tj. w budynku przychodni zdrowia przy ul. Wodnej. W planach mamy też wyposażenie szpitala w tomograf komputerowy.

— Żyjemy w czasach rynku pracownika, a nie pracodawcy. Na Warmii i Mazurach odczuwamy to mocno, czy szpital nie ma problemów z personelem?

— Przede wszystkim należy spojrzeć na problem szerzej. Moim zdaniem potrzebne są rozwiązania systemowe. Szpitale powiatowe podpisują umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na usługi, jednak nie otrzymują środków na pokrycie kosztów utrzymania. Podwyżki wynagrodzeń, które są wdrażane nie pokrywają w pełni pochodnych od płac. Biorąc powyższe pod uwagę wynik finansowy szpitali powiatowych w kraju i naszym pogarsza się. Poza tym chętnie przyjęlibyśmy rezydentów, którzy zapewne uzupełniliby potencjalne braki personelu medycznego, ale odbywają staże w szpitalach usytuowanych w Olsztynie. Robimy wszystko, aby zapewnić mieszkańcom powiatu lidzbarskiego bezpieczeństwo w zakresie ochrony zdrowia.
Rozmawiała Ewa Lubińska

fot. — Robimy wszystko, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo w zakresie ochrony zdrowia — mówi starosta Jan Harhaj
Fot. archiwum
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rat #2589303 | 195.136.*.* 26 wrz 2018 14:53

  Przecież ratownik może pracować na oddziale .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. King #2589174 | 37.47.*.* 26 wrz 2018 11:21

  "Pier... o szopenie"-Polaku chcesz być zdrowy -lecz się sam,-taka niestety okrutna prawda!!!-kolejki do specjalistów na 2020r i w górę,-zapłacisz prywatnie,bo bedzie wizyta,inaczej miejsce na przeciwko ORLEN-u czeka,zrobić płatną służbę zdrowia,a nie człowiek płaci 4-5 tys.zł rocznie,i nic z tego nie ma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tOLA... #2589150 | 195.136.*.* 26 wrz 2018 10:36

  Ten Pan niech nie czaruje, czas na zmiany, i na zmianę na tym stanowisku

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages